• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2101664,637
  % 0,55
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Ücretsiz e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Dijital platformlar vasıtasıyla ihtiyaç duyduğumuz tüm işlemleri saniyeler içerisinde halledebiliyoruz. Artık devlet dairelerinde, bankalarda saatler harcamadan neredeyse bütün faaliyetleri gerçekleştirirken okul, iş, vergi gibi hayatımızı direkt etkileyen faktörleri de buralardan kontrol edebiliyor, gerekli adımları atabiliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kamu kurumlarındaki bilgileri ve işlemlerin dijitale taşındığı e-Devlet de bahsettiğimiz fonksiyonların hemen hemen tamamını barındırıyor. Ülkemizin bilişim çağına ayak uydurmasıyla beraber hem vatandaşlar zamandan tasarruf edip hız kazanırken hem de ekonomik anlamda kayda değer gelişmeler yaşandı. Örneğin belli başlı kurumların başvuru gibi aşamaları direkt internetle sağlandığından fazladan insan kaynağına veya fiziksel yapıya ihtiyaç kalmıyor. Vatandaşlar da şahsi TC kimlik numaraları ve şahsi e-Devlet şifresi bilgisini girdikten sonra hizmetlerin hepsinden yararlanabiliyor. Daha önce hiç giriş yapmamış bireyler herhangi bir PTT’ye giderek şifresini alabilir. Parolanızı alırken 2 Türk Lirası gibi bir ücreti de ödemeniz gerektiğini belirtelim. Ayriyeten internetten ücretsiz e-Devlet şifresi nasıl alınır diyenlerin sayısı da bir hayli yüksek. Parasından ziyade ekstradan yol kat etmek istemeyenler anlatacağımız yöntemle amaçlarına ulaşabilirler.

İnternetten e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? (Ücretsiz)

Başta devletten çeşitli destekler alma hedefindeki bireylerin bolca yönlendirildiği Türkiye’nin internet kapısına giriş sağlamanın çeşitli yöntemleri mevcut. Fazla bilgi sahibi olmayan kişiler ekseriyetle PTT’ye gidip şifre alırken aslında uygulayabileceğiniz bazı yöntemler hiçbir masraf ve zahmete katlanmayacağınızı gösteriyor. Aşağı yukarı herkesin birer banka müşterisi olduğu düşünülürse belirteceğimiz yöntemin de herkese uyabileceğini söyleyebiliriz. Aşağıdaki adımları sırasıyla yerine getirirseniz ücretsiz internetten e-Devlet şifresi nasıl alınır sorusuna da yanıt bulacaksınız.

Ücretsiz e-Devlet Şifre Alma Yöntemi

 1. Öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/ adresine giriniz ve ana ekranın sağ üst bölümündeki Giriş Yap butonuna tıklayın.
 2. Gelen penceredeki ilk kısımda TC kimlik no ve PTT’den alınan şifre yazılarak sisteme girilebilmektedir. Yukarıdaki sekmelere dikkatlice bakarsanız, Mobil İmza, e-İmza gibi devam eden menüleri göreceksiniz.
 3. Menülerden İnternet Bankacılığı’na tıklamalısınız. Ardından Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların yer aldığı bir listeyle karşılaşacaksınız. Müşterisi olduğunuz herhangi bir bankanın kutusuna basın ve sayfanın yönlendirilmesini bekleyin.
 4. Bir sonraki sayfada bankanızla e-Devlet’in işbirliğinde bulunduğu bir giriş ekranı görünecektir. Buradan sanki banka hesabınıza giriş yapıyormuşçasına müşteri numaranızı ve bankanın internet şifresini girmelisiniz.
 5. Ardından kurumunuzla alakalı ve yazdığınız verilerle alakalı sıkıntı yoksa benzer yönlendirmeler sonrasında e-Devlet’e rahatlıkla girebileceksiniz.

Ayrıca uyarmak isteriz ki tüm sayfaların resmi e-Devlet web sayfasından yapılması gerekir. Aksi durumlarda dolandırıcıların tuzağına düşebilir ve hesaplarınızın bilgilerini art niyetli kişilerin eline verebilirsiniz. Bu yüzden işlem sırasında dikkatli olmalısınız. Böylelikle sisteme sorunsuz girdiyseniz ücretsiz internetten e-Devlet şifresi alma konusunu da çözüme kavuşturduğunuzu ifade edebiliriz. Aynı zamanda e-Devlet’e dair diğer şifrelere benzemeyen biçimde sisteme ulaştığınızdan daha güvenilir olduğunun altı çizilebilir.