• YARIM ALTIN
  8.161,00
  % -0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2173
  % 0,11
 • € EURO
  35,0344
  % 0,11
 • £ POUND
  40,9894
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,4512
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  2285777,230
  % 6,10
 • BIST 100
  %

Telefon İle NFC Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Gelişen sistemler sayesinde gündelik yaşamımızdaki her detayın artık yeni ve hızlı bir yöntemle değişmesi kaçınılmaz hale geldi. Öyle ki artık alışverişler sırasında kartla ödemenin de ötesine geçilerek telefon ile temassız ödeme yapmak mümkün. Özellikle Covid 19 salgını sebebiyle temasın minimuma indirilmeye çalışıldığı dünyada herhangi bir fiziksel bağlantı kurmadan işlemleri gerçekleştirmek herkesin içini rahatlatıyor. Çevremizde de gördüğümüz üzere bu niyetle bazıları ödemelerini telefonun NFC özelliği ile temassız yapıyor. Dijital sistemlere hakim olanların bildiği ve normal karşıladığı bu durumu kimileri tam kavrayamadığından nasıl yapacağını bilemeyebiliyor. Bu yüzden telefonla temassız ödeme nasıl yapılır konusunu detaylandıracağız.

NFC İle Temassız Alışveriş

Son dönemlerin popüler teknolojisi NFC, hemen her türlü noktada işimize yarıyor. Örneğin ulaşım kartlarımıza para yüklerken bile faydalanabiliyor. Açılımı Near Field Communication olan ve Türkçe’ye Yakın Alan İletişimi olarak çevrilen teknolojide ilgili standartlardaki uyumlu elektronik cihazlar ile yakın mesafeli bağlantı ve haberleşme sağlanır. Böylelikle iletilen mesajlar sayesinde birçok bildirim gönderilir ve istenilen işlem yerine getirilir. Bunu daha fazla gündelik yaşama entegre ettiğiniz taktirde de mobil NFC ödemesi ile ne para ne de herhangi bir kart kullanmadan direkt banka hesabınızdan harcama yapabiliyorsunuz.

Alışverişlerde Telefondan Temassız Ödeme

Günümüzde aşağı yukarı herkesin belirli seviyelerde bir akıllı telefonu olduğu düşünülürse muhtemelen hepimizin NFC teknolojisine rahatlıkla erişebileceği kabul edilebilir. NFC ile telefonu POS cihazına yaklaştırıp ödeme yapmak gayet kolay. Sadece bazı ayarlamaları yerine getirmeniz gerekiyor. Sonrasında telefonla temassız harcama yapmanız çok rahat olacak.

Öncelikle NFC ile mobil ödeme yapabilmek için telefonunuzdaki NFC özelliğini aktive etmeniz lazım. Android işletim sistemli cihaz sahipleri Ayarlar‘a giderek Diğer Ayarlar bölümündeki NFC bölümünü Açık şeklinde düzenlemelidir. Ardından aynı sekmedeki Varsayılan Uygulamayı da aktif olarak kullandığınız ve telefondan temassız ödeme yapılacak banka uygulamasını belirtmelisiniz. Devamında önceki menüye giderek Ayarlar’dan Daima Varsayılan Uygulamayı Kullan ifadesini onaylayın. Bu noktaya kadar telefonunuzla ilgili ayarlamaları başarıyla sağladıysanız sırada tercih ettiğiniz bankanın uygulamasına gidip orada gerekli ayarlamaları sağlamalısınız.

Banka Kartından Temassız NFC İle Mobil Ödeme

Bankanızın uygulamasını açıp Kartlarım‘a girerek temassız işlemlerde kullanılmadığını onayladığınız kartı seçmelisiniz. Kartın ayarlar bölümünde Mobil Temassız İşlemler‘i aktif hale getirdiğinizde artık siz de alışverişleriniz bittiğinde telefonunuzu POS cihazına yaklaştırarak NFC sayesinde mobil temassız ödeme yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ