• YARIM ALTIN
  8.163,00
  % -0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2204
  % 0,12
 • € EURO
  35,0227
  % 0,08
 • £ POUND
  40,9842
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4521
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  2286180,370
  % 5,91
 • BIST 100
  %

Sanal Kart Nedir? Sanal Kartlar Nasıl Kullanılır?

Dijital çağın etkisiyle pek çok alışkanlığımız değişti ve yepyeni işlevlerin beraberinde isteklerimizi fazla zaman kaybetmeden gerçekleştirebiliyoruz. Örneğin geçmişe gidildiğinde resmi işlemleri veya en ufak bankacılıkla alakalı konuları çözüme kavuşturabilmek adına saatlerimizi harcamak zorundaydık. Gelgelelim teknolojinin nimetlerinden yararlanarak saniyeler içerisinde talimat oluşturup sonuç elde edilebiliyor. Benzer minvalde internetten alışveriş de iyice moda olması beraberinde sıradan işleyişin ötesine geçip insanlara yeni alışkanlıklar kazandırdı. Elbette sanal ortamdaki platformlar üzerinden alışveriş sağladığınızda ödemeyi kapıda yapabilirken bunun belli bir oranda ekstra meblağı gerektirdiğini bilmelisiniz. O yüzden söz gelimi pazar yerlerinin herhangi birinde bir ürün satın alıyorsanız kart verilerinizi girip alışverişi tamamlama yoluna gitmek mantıklı ve ekonomiktir. Bahsettiğimiz yöntemde ise bazılarımız endişe duyup hırsızlık gibi problemlerle baş başa kalmaktan korkuyor. Kurumsal, büyük ölçekli siteler genellikle güven verirken tam emin olunamayan diğer ağlardan sanal kart oluşturarak alışverişinizi halledebilirsiniz. Eğer ki sanal kart nedir veya nasıl kullanılır sorularını yöneltenlerden biriyseniz yazımızın devamında detaylı açıklamaları bulabilirsiniz.

Sanal Kart Nedir?

Satıcıya ödemeyi ulaştırmak amacıyla aracılık eden platformlar ve bankalar pek tabii ki sizden kart bilgilerinizi isteyecektir. Kredi kartları veya diğer banka kartları önemli limitlerle tanımlanabileceğinden olası bir negatif durumda içi boşaltılabilir. Çalıştığınız bankanın yine size özel çıkartacağı sanal bir kart sayesinde kendi isteğiniz üzerine değişecek limitlerle alışverişleriniz karşılığındaki tutarı ödeyebileceksiniz. Sanal kart nedir dendiğinde akıllara takılan soruların başındaysa normal kartlardan bir farkı var mı geliyor. Sanal kart, teknik anlamda öteki kartlarla aynı özellikleri taşır ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm fonksiyonları yerine getirir. Adından da belli olduğu şekilde fiziksel bir üründen bahsetmiyoruz ancak dileyen müşterilere kurumlar fiziksel halde de gönderebiliyoruz. Asıl önemli özelliğiyse belirlediğiniz limitin ana hesabınızdan düşmesi ve yapılacak diğer hareketlerin ana hesabınızı etkilememesidir. Böylelikle yazılan miktarların haricinde ekstra bir risk almak zorunda kalmazsınız.

Sanal Kartlar Nasıl Kullanılır?

İnsanlar altını çizdiğimiz detaylarla donatılmış bir ürünü kullanmaya başlayınca hemen her yerde denemeye çalışıyor. Ancak somut harcamalarınız sırasında yani market alışverişlerinde sanal kart kullanılır mı yanıt hayırdır. Limitini ne kadar yukarıya çekerseniz çekin marketlerde vesaire geçmemektedir. Sanal kartı yalnızca internette kullanabilirsiniz.

Sanal Kart Avantajları Nelerdir?

İfade ettiğimiz ölçüde değerlendirilebilecek en büyük avantajı maksimum meblağın düzenleniyor olmasıdır. Bankanıza sanal kart başvurusu gerçekleştirdiğinizde önce tarafınıza sıfır limitle tanımlanır. Ardından bir bakıma sanal kredi kartı denebilecek bu hizmeti şahsi finansal ölçülerinde arttırabilme yetkisine sahipsinizdir. Bir önek üzerinden anlatırsak alışveriş fiyatı 200 Türk Lirası ise kartın limitini bu fiyat olarak belirlersiniz ve alışveriş sitesi, alıcı veya herhangi bir taraf istese bile fazlasını hesabınızdan çekemez. Ayrıca hesap kesim ücreti bağlı bulunduğu ana hesapla aynıdır.

Sanal kartın avantajları arasında taksitlendirme seçenekleri de vardır. Normal kartlarınızla sağladığınız ödemelerdeki gibi birçok sitenin taksit imkanı mevcuttur. Ekstra yıllık bir borç birikmediğinden alacağınız özel indirimler, bonus ya da puanlar bütçenize pozitif etki edecektir.

YORUMLAR YAZ