• YARIM ALTIN
  8.149,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2307
  % 0,14
 • € EURO
  35,0417
  % 0,13
 • £ POUND
  41,0152
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  4,4537
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3569
  % 0,37
 • BITCOIN/TL
  2287611,538
  % 6,46
 • BIST 100
  %

Para Biriktirmeye Engel Dışarıda Yemek Yeme Harcamaları

Birçok insan para biriktirmeyi çeşitli nedenler için istiyor. Türkiye ekonomisinin başında konut, araba veya diğer çeşitli nedenler gelebiliyor. Tabii ki bunun için şu alışkanlığımı azaltayım ya da şu işi artık yapmamam lazım demeniz gerekmekte. Yani bir şeyleri kısmanız ve tasarrufa başvurmanız gerekebilir. Bu alışkanlıkların en başında dışarıda tüketilen yiyecekler alıyor diyebiliriz.

Birçok insan dışarıda yemek konusunda geniş davranıyor. Aslında bu tasarruf bakımından bir fırsat sayılabilir. Dışarıda tükettiğiniz yiyecekleri evde yapıp kullanmanız, hem yiyeceğin miktarı bazında hem de tadı bazında artılar getirebilir. Bu az masraf çok ürün anlamına geliyor. Çünkü firmalar dükkan kiralarından dolayı yiyeceklerin etiketlerinde biraz fazla davranıyorlar. Birde yemek için gittiğiniz mekan lüks bir yerse. İşte bu gibi etmenlerden sıyrılmak ve tasarruf etmek için yapılabilecek bir yöntem.

Dışarıda Yemek Yemezsem Ne Kadar Kazanırım?

Aslında bu sorunun cevabını tam anlamıyla vermek mümkün değil. Çünkü herkesin dışarı çıkınca yediği yemek alışkanlığı farklı ama ortalama bir hesap yapmak mümkün. Aslında fazlaca abartmadan bir hesap yapmak gerekirse dışarıda mekanından mekanında değişir ama çay en asgari 1.5 TL diyebiliriz.

En az 3 bardak çay içiyorsunuz ve bunu haftada 5 gün tekrarlıyorsunuz diyelim. 1.5 x 3= 4.5 olur ve 4.5 x 5 ise 22.5 TL yapar. Bu haftalık fiyat aylık olarak hesaplarsak karşımıza çıkan fiyat 90 TL olur. Bir paket çay ise yine kalite devreye giriyor ama ortalama 15 TL’lik bir paket çayla ortalama olarak bir ay çay içebilirsiniz diyebiliriz. Bu da geriye kalan 75 TL’nin cebinizde kalacağı anlamına geliyor.

Dışarıda Yemek Yememek mi Yoksa Bunu Kısıtlamak mı?

Tabii ki burada da sizin için bir tercih söz konusu ama tavsiye olarak dışarıda yemek yememek taraftarıyız. Bunun zaten sizin için eksilerinden bahsettik.

Yemek Yeme Harcamalarının Türkiye’de Boyutu

Dışarıda yemek yeme alışkanlığı Türkiye’de yıllık 5 milyon Euro yani 40 milyon TL olduğunu söylemekte fayda var. Tabii bu ekonominin iyiye kullanılmadığı da bir gerçektir. Birçok israf bu yemek zincirlerinde söz konusudur. Bunun daha iyi bir şekilde hesaplanması Türkiye için çok büyük bir artı olabilir. Birçoğumuz okul kitaplarının arkasında yazan israf notlarını okumuşuzdur. Oradaki rakamları hatırlarsak ne kadar büyük boyutlara ulaştığını anlayabiliriz.

Finanskati.com

YORUMLAR YAZ