• YARIM ALTIN
  8.142,00
  % -0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2228
  % 0,13
 • € EURO
  35,0194
  % 0,07
 • £ POUND
  40,9741
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4530
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3556
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  2295462,599
  % 6,20
 • BIST 100
  %

Para Biriktirmek için Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Hayallerinizin Farkında Olun

Siz de para biriktirmenin oldukça zor olduğunu düşünen ve biriktirmeye çalışmayanlardan mısınız? Bu yazımızda para biriktirmek için edinmemiz gereken alışkanlıklar konusuna değineceğiz. Peki edinmemiz gereken bu alışkanlıklar nelerdir?

Kolay bir şekilde para biriktirmek istiyorsanız, hayallerinizin farkında olmalısınız. Yani aslında anlatmak istediğim paranız çok olunca ne yapmanız gerekeceğini bilmeniz ve buna uygun davranmanız. Yani öyle sıradan hayaller yerine belirgin hayallerin peşinden koşmalısınız.

Kenara attığınız her kuruşun sizi hayallerinize yaklaştırdığını düşünmelisiniz. Çünkü belirsiz şeyler için para toplamak insanı yorar ve bir yerden sonra para biriktirmesinin gereksiz olduğunu düşündürebilir. Bu sebepten ötürü hangi hayalinizi gerçeğe dönüştürmek istediğinizi  iyi bir şekilde bilmelisiniz.

Hemen Bir Kumbara Alın

Evet doğru gördünüz, kumbara tutmak para biriktirmek için oldukça önemli adımlardan bir tanesidir. Hem bu güzel eşya para biriktirmeyi, güzel gösterecektir. Alacağınız kumbaranın birikim yapmanıza büyük katkıda bulunacağı rahatlıkla söyleyebilirim. Diğer bir önerim ise şeffaf bir kumbara almanız. Çünkü her gün para attıkça kumbaradaki paranın biriktiğini ve çoğaldığını görünce bu durum sizi motive edecektir.

Kumbaranıza Her Gün Para Atmaya Çalışın

Para biriktirme alışkanlığını öğrenmek için yapmanız gereken alışkanlıklardan bir tanesi de gün kumbaraya para atmak. Her gün kumbaraya para attıktan sonra, bir yerden sonra bu durum alışkanlık haline gelecek ve kumbaraya para atmadığınız gün kendinizi kötü hissedeceksiniz.

Giderlerinizi Azaltın

“Giderlerimi azaltmak mı, zaten kıt kanaat geçiniyorum, daha nereden neyi kısacağım” cümlesini kurmuş olabilirsiniz. Fakat gün içerisinde ne kadar gereksiz harcama yaptığınızın farkında değilsiniz. Hiç düşünmeden o kadar gereksiz harcama yaptığınız şeyler mevcut ki! Bir hafta boyunca harcamış olduğunuz harcamaları bir yere not alın. Bir hafta sonra yapmış olduğunuz bu harcamalara tek tek bakın. Bu sayede gereksiz harcamaları görüp azaltabileceksiniz. Bu sayede daha çok birikim yapacaksınız.

Ara Sıra Kendinizi Ödüllendirin

“Biriktiriyorsunuz, biriktiriyorsunuz ortada hiçbir şey yok” durumunu yaşayabilirsiniz. Lakin bu durumu yaşamamak için ara sıra kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Ara sıra birikimlerinizin ufak kısmını eğlenceniz için harcayarak daha çok motive olabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ