• YARIM ALTIN
  8.145,00
  % -0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2261
  % 0,14
 • € EURO
  35,0207
  % 0,07
 • £ POUND
  40,9957
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4537
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  2296030,400
  % 6,26
 • BIST 100
  %

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir?

Günümüzde artan iş yoğunluğundan dolayı pek çok işi erteleriz. Özellikle de fatura ödemek insanların çoğu için bir işkence haline gelmiştir. Bunun kolay yolu yok mu diyenler için bankaların sunmuş olduğu bazı kolaylıklardan bahsedeceğiz.

Eskiden insanlar fatura ödemek için kimi zaman belediye önlerinde saatlerce kuyruk oluştururlardı kimi zaman elektrik şirketlerinin önünde uzunca kuyruk oluştururlardı. Bunun için belki de 1 günleri sadece fatura ödemek için geçerdi. İşten izin alıp zorla gelen mi dersiniz, evde ocağı açık unutup gelip sırada bekleyeni mi dersiniz, her türde insan kuyruktaydı.

Gelişen ve gelişen çağımızda elbette bu şekilde kuyruklar artık yok. Bunun sebebi hem kurumların şube sayısını hem personel sayısını artırmasıdır ve özellikle   teknolojinin hayatımıza girmesi bu konuda dönüm noktası olmuştur. Öyle ise teknolojiyi kullanalım ve fatura ödeme derdinden kurtulalım. Peki ama nasıl? İşte sizin için cevaplar burada.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik ödeme talimatı nedir sorusunu bankalara onay vererek hesaplarınızın üzerinden otomatik olarak gerçekleşen ödemelerdir diye cevap vermek mümkündür. Bunun için banka kartınızın veya da bankada belirli bir hesabınızın olması gereklidir. Bu hesaplarda ya da banka kartınızda yeterli limit de bulunmalıdır.

Otomatik ödeme talimatı Bankaların müşterilerine sunduğu bir kolaylık hizmetidir. İnsanlar işlerinden kalan vakitlerini ancak dinlenme, yemek yeme, uyuma gibi temel ihtiyaçlara ayırt olmuştur. Öyleyse bu kadar değerli bir olguyu boşa geçirmeyi kimse istemez. Modern çağda yaşıyorsak bunu en iyi şekilde kullanmalıyız.  Pek çok insanın aklına gelen diğer bir soru da otomatik ödeme talimatı ne zaman ödeme yapar? 

Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Eğer bankanıza otomatik ödeme talimatı verdi iseniz faturanın son ödeme günü, otomatik ödeme yapılır. Bazı insanlar fatura vb. ödemelerini son güne bırakmadıkları için acaba bir sorun mu oldu? Otomatik ödeme talimatım gerçekleşmedi diye düşünebilirler.

Otomatik ödeme talimatı verdiyseniz faturanızın son ödeme günü, talimatınız gerçekleşecektir.

Otomatik Ödeme Nasıl Yapılır?

Otomatik ödeme nasıl yapılır sorusunu inceleyecek olursak öncelikle bir bankaya karar vermelisiniz. Ardından banka personeliyle iletişime geçerek ister telefon ile ister şubeye giderek, otomatik ödeme talimatı vermek istediğinizi söylersiniz.

Bu isteğinizin gerçekleşmesi için bankada en az bir hesabınızın bulunması gerekir. Çünkü faturalarınızın ödenmesi için bu hesaptan para çekilir.

Otomatik ödeme talimatını internet bankacılığı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ödeme yapılacak fatura numarasını doğru bir şekilde girmelisiniz. Eğer telefon faturanızı ödeyecek iseniz telefon numaranızı yazmanız yeterli olacaktır.

Bankalar müşterilerine kolaylık sağlama amaçlı bu işlemi yürütürler. Otomatik ödeme talimatınızı istediğiniz zaman kolaylıkla iptal edebilirsiniz.

Otomatik Ödeme talimatını İptal Etme Yolları

 • Bankanızın şubelerine giderek: Dışarıda olduğunuz zaman bankanızın şubesine giderek çok kolay bir şekilde otomatik ödeme talimatınızı iptal edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sıranız gelince banka personeline isteğinizi iletmeniz.
 • Telefon Bankacılığını Kullanarak: Müşteri temsilcisine ulaştıktan sonra otomatik ödeme talimatınızı iptal ettirmek istediğinizi söylediğiniz zaman çok kısa bir süre içerisinde istediğini gerçekleştirirler.
 • İnternet Bankacılığı: Bir iki tuşa basarak işinizi kendiniz hızlı bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Şifrenizle internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra menü kısmında talimatlarım bölümüne gelirsiniz. Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz hangi işlem ise üzerine tıklarsınız ve ‘Otomatik ödeme talimatını İptal Et’ tuşuna tıklarsanız. İşlem bu kadar hızlı ve basit bir şekilde gerçekleşmiş olur.

OTOMOTİK ÖDEME TALİMATI HANGİ DURUMDA İPTAL EDİLMEZ?

Eğer bir kredi çekerken bankanın indirimli faiz oranlarından faydalanmak için otomatik ödeme talimatı verdi iseniz, kredi bitene kadar bu otomatik ödeme talimatını iptal edemezsiniz. Özellikle konut kredisi gibi uzun yıllar sürecek bir kredi kullandıysanız dikkatli olmanızda fayda var.

İnternet gibi taşınabilir faturalarda ise otomatik ödeme talimatınızı iptal ettirmeden devam edebilirsiniz

YORUMLAR YAZ