• YARIM ALTIN
  8.162,00
  % -0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2228
  % 0,13
 • € EURO
  35,0306
  % 0,08
 • £ POUND
  40,9870
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,4538
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  2296030,279
  % 6,26
 • BIST 100
  %

Ons Altının Gram Altın Fiyatına Etkisi Nedir?

Ülkemiz para birimi liranın diğer ülkelerin paralarına ve değerli madenlerle arasının iyice açılmasından sonra neredeyse herkes an be an fiyatları takip ediyor. Haliyle birikiminin üzerine koymanın ötesinde insanlar, var olan değeri korumak için bile çeşitli yatırım araçlarına yöneliyor. Özellikle vatandaşlarımızı ilgilendirecek biçimde konuşursak altın vazgeçilmezlerimizden birisi olmakta. Eskiden düğünde, nişanda, sünnette takıldığından dövizlere nazaran daha fazla göz önündeydi ancak günümüzdeki fiyatı ve yükselişi adeta parmak ısırtarak herkesi kendisine çekiyor. Hal böyle olunca türüne ve çeşidine bakmaksızın uygun kuru yakalayan alım yapmaktan geri kalmıyor. Geçmişte Cumhuriyet, Ata altın almak modaysa da değerinin yükselmesi sebebiyle çeyreğe hatta grama kadar düşülmüş durumda. Dolar kurunun ve onsun devamlı artışı otomatik biçimde gram altını da etkiliyor ve anlık geri çekilişleri, destek bulma noktalarını saymazsak inanılmaz bir kar oranı söz konusu. Kaldı ki birçok kişi burada ons altının gram altına etkisi nedir gibi sorular bile soruyor. Türk Lirası’nın geriye düşmesi neticesinde ekstra ekstra katlanan gram fiyatına etkisi aslında tahmin edilenden fazla.

Ons Altın ve Gram Altın Fiyatı Arasındaki Bağlantı Nedir?

Sermayesini risk almadan değerlendirmek isteyenlerin tercih edeceği belli başlı seçenekler mevcut. Mevduat faizi, enflasyon nedeniyle cazip gelmediğinden uzun vadeli düşünen yatırımcılar yoğunlukla altının yolunu tutuyor. Fiyatının günden güne katlanması da yatırımcısını sevindirirken yeni potansiyelleri de çekiyor. Giriş yapmayı düşünenlerden biriyseniz en uygun noktadan alım gerçekleştirmeniz lazım. Aksi taktirde terste kalırsanız kar etmemenin yanında uzun bir süre sadece zarardan kurtulmak için uğraşırsınız. Bu yüzden de ons altın fiyatı en az gram kadar önemli. Türkiye’de yaşayanlar genel anlamda dolara odaklandığından meblağın asıl belirlendiği ayrıntıyı kaçırabiliyor.

Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanıyor?

Gram altını hesaplarken iki değişken birimi aynı anda kullanmak gerekiyor. Halihazırda dünya genelinde ons kütle birimiyle altın hesaplanmaktadır. 1 ons, 31,1034768 grama tekabül etmektedir. Böylece ülkemizdeki ölçümde kullanılan birime dönüştürmüş olursunuz. Dolayısıyla döviz bürolarındaki veya web sitelerindeki gördüğünüz ons altının dolar karşılığını öncelikle 31,1034768’e bölmeniz gerekir. Devamında gram bazında altın madeninin dolar karşılığı ortaya çıkar. Eğer ki üzerine dolar / TL kuruyla da çarparsanız Türk Lirası değerini bulursunuz.

Gram altın hesaplama formülü: (Ons altın fiyatı) / (31,1034768) x (Dolar / TL fiyatı) = 1 gram Türk Lirası fiyatı.

İfade ettiğimiz hesaplamalar sonucunda güncel değeri elde ederken 24 ayar has altın üzerinden konuştuğumuzu belirtelim. Bu yüzden kuyumcudan alırken hangi ayardan aldığınıza dikkat edin. Yine online biçimde bankaların uygulamaları sayesinde alım sağlıyorsanız böyle bir probleminiz olmaz. Çünkü direkt 24 ayardan işlem yapılır ve sadece yansıyan parayı ödemeniz yeterlidir. Bu yüzden satarken de işçiliği minimum olduğundan az bir kayıp olur. Fiziksel altını ve yastık altında saklamayı seviyorsanız kuyumcuyu, aktif al sat yapıyorsanız ve güvenlik derdini çekmek istemiyorsanız bankadan almanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR YAZ