• YARIM ALTIN
  8.163,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2192
  % 0,12
 • € EURO
  35,0202
  % 0,08
 • £ POUND
  40,9838
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4526
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  2286180,618
  % 5,91
 • BIST 100
  %

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Günümüz şartlarında pek çok insan kredi kullanmaktadır. Bankalar ödeneğini tahsil etmek için de belli başlı planlar dâhilinde yürümektedir. Bankalar yasal olarak çalıştıkları için de verdiği krediyi mutlaka geri alırlar. Kredi kullandıktan sonra kişinin ölümü gerçekleşir ise elbette banka bu borcu silmez. Farklı şekillerde tahsilâtını almaya çalışır. 

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Bankalar verdikleri kredilerin ödemelerini geri almak için, kredi verirken kişiyi belirli bir değerlendirmeden geçirirler. Bunlar arasında kişi ölürse borcunu nasıl tahsil edebiliriz başlığı da yer almaktadır. Kredi kullandıktan sonra kişi bankaya borçlu bir şekilde ölür ise, ödemek için bankalar şu yollara başvururlar:

 • Ölen kişinin aynı bankada bir hesabı var ise, banka ölüm belgesini aldıktan sonra kişinin hesabında bulunan tutardan borcunu alır. Ölen kişinin parası borçtan daha çok ise kalan para kişinin yakınlarına verilir. Bu yakınlar eşi ve çocuklarıdır. Eğer ölen kişinin banka hesabında ki parası borcundan daha az ise banka bu paranın tamamını alır, geriye kalan borç da yine aşağıda yazdığımız yollar ile geri alınmaya çalışılır.
 • Ölen kişi eğer sigortalı ise, sigorta şirketi ölen bu kişinin kredi borcunu kapatır. Yani banka ölen kişinin sigorta şirketine bilgi verdikten sonra sigorta şirketi banka ödemesini yapar. Fakat sigorta şirketi kişinin ölüm nedeni ile bankaya olan borcunu kapattığı için, kişinin ailesine ya hiç para vermez ya da borcu kapattıktan sonra kalan miktarı öder.
 • Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Ölen kişinin örneğin 10 bin TL bankaya kredi borcu olsun. Sigorta şirketi ise kişiye 15 bin TL ödeme yapacaktır. Bu durumda sigorta şirketi 15 bin TL içinden 10 bin TL bankaya, ölen kişinin kredi borcunun kapanması için ödeme yapar. Geriye kalan 5 bin TL’yi ise ölen kişinin ailesine verir.
 • Kişi sigortalı değil ise banka kredi borcunu almak için, ölen kişinin yakınlarına borcu tahsil eder. Yine bu kişinin varsa eşi veya da çocukları olur. Kişi öldükten sonra borcu yakınlarına devredilerek yasal yollar ile borç onlardan tahsil edilmeye devam eder.
 • Eğer ölen kişinin eşi veya da çocukları bu borcu ödemek istemez ise de kalan borç mirasını reddetmek durumundadır. Bunun için mahkeme aracılığı ile ölen kişinin hem borcunu ödemeyi reddeder yakınlar hem de kişiden kalan varsa mal mülk her şey reddedilmiş olur. Böyle bir durumda kişinin yakınları tarafından kar ve zarar oranları iyice tartılmalıdır.

Sigortalı Olmayan Borçlular

Ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusu çok merak edilen bir sorudur. Kişi kredi kullandıktan sonra borçlu bir şekilde vefat ettiyse ve herhangi bir sigorta şirketi ile sigortalı değil ise ayrıca ailesi tarafından miras reddi olur ise bu borç bankanın kendi hazinesinden gitmektedir. Bu durumda zarara uğrayan elbette bankanın kendisi olur. Fakat kişilerin ölüm halinde bankada borç kaldığı gibi para, döviz, altın gibi malları da kalabilir. Banka bu borcu başka ölen kişiden kalan para ile de kapatabilir. Tabi ki her iki durumda da kişilerin yakın ailesi tarafından miras reddi yapması gereklidir.

YORUMLAR YAZ