• YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  4,5527
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,3760
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  1968286,218
  % 2,96
 • BIST 100
  %

Mevduat Sigortası Nedir? Mevduatlara Sigorta Nasıl Yapılıyor? 2021

Geçmiş yıllarda bankacılara karşı duyulan güven, günümüzdeki kadar değildi. Özellikle 20 – 30 sene öncesindeki gelişmeleri geriye dönük takip ettiğinizde insanların bu kurumlardaki yaşadığı problemlerin fazlaca canlarını yaktığını fark edeceksiniz. Yeni dönemdeki hizmetlerde kolaylıklar tanınırken hız konusunda da iyileştirmeler yapıldı ve müşteriler bankacılık işlemlerini artık saniyeler içerisinde gerçekleştiriyor. Bahsettiğimiz özelliklerin haricinde belki de ekonomik anlamdaki en önemli gelişme yaşanan krizlerden ders alınarak sağlam bir finansal altyapı kurmaktı. Herhangi bir finansal kuruluşa yatırdığınız paranın amiyane tabirle şimdilerde evinizdeki kasaraya para koymaktan farkı yok. Vatandaşlar bu güveni duydukça tüm sermayelerini yatırıp birçok seçenekle kazanç sağlarken yastık altına giden miktarın azalmasıyla ekonomik döngü daha sağlıklı işliyor. Elbette banka müşterilerinin endişelerini, aklındaki soruları tamamen dindirmek mümkün değil. Bu noktada devlet tarafından sürdürülen bir uygulamanın tüketiciler lehine bir çalışma devam ettirdiğinin altını çizmek gerek. Örneğin çokça duyduğunuz mevduat sigortası nedir diyorsanız birikiminizin devlet güvencesinde olduğunu ifade eden bir kavramdır denilebilir. Yine mevduatlara sigorta nasıl yapılıyor konusunu bu yazımızda detaylandırmaktayız.

Mevduat Sigortası Nasıl Yapılır?

İflas bayrağı çeken, batan tüm kurumların ceremesi genellikle alt tarafta kalan müşterilere yansıyor. Yazımıza konu aldığımız biçimde önceki dönemlerde insanlar yıllar boyunca biriktirdiği para bir anda yok olabiliyordu. İfade ettiğimiz kötü durumların önüne geçebilmek amacıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu adındaki kurum mevduat sigortası uygulamasını devre aldı.

Artık kişilerin hesaplarındaki meblağlar TMSF mevduat sigortası sayesinde güvence altına alınabiliyor. Böylelikle bankaların boşaltılması ve kriz dönemlerde sıkıntı yaşanması halinde hiçbir zarar görmüyorsunuz. Uygulanan sistemdeki şartları taşıdığınız taktirde çeşitli sebeplerden dolayı bankaların para ödeyememesi noktasında TMSF eliyle ödemeler karşılanıyor. Mevduat sigortası fonu neredeyse zorunlu bir karşılık gibi hesap edilebilir.

Çokça sorulanlardan birisi de döviz ve altında mevduat sigortası var mı oluyor. Yabancı para, kıymetli maden fark etmeksizin TL karşılığının yansıtıldığı hesaplardaki değerler bu kapsamdadır. 100 bin Türk Lirası’na denk düşecek kısımlar TMSF güvencesindedir.

Mevduat Sigortası Şartları Nelerdir?

Pek tabii ki detayları incelenmeden gerçekleştireceğiniz bütün finansal hareketler gibi mevduat sigortasının şartlarına da bakmazsanız faydalanamama gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Belirttiğimiz şekilde bakılan ilk yer ekseriyetle hesaplardaki miktarın 100.000 lirayı aşmamasıdır. Aşağı yukarı herkesi bu kapsamda güvence altına alabilmek için belirli hesaplamalar geliştirilerek bu kararlar alınmaktadır.

Ayrıca yurtdışında hizmet veren, Türkiye’de bulunmayan bankalara yatırılan paralara da herhangi bir sigorta sunulamamaktadır. Ülkemizin yasal şartlarını kabul etmiş kurumlara yönelik mevduat sigortası şartları nedir sorusunu cevaplandırabiliriz. Türkiye’nin belirlediği kuralların topraklarımızda şubesi yer almayan bankalarda çok fazla bağlayıcılığı olmadığından gelişecek zararların karşılanamadığını söylemeliyiz.

Mevduat hesaplarının kime ait olduğu incelendiğinde mevduat sigortası kapsamına alınabilmesi için gerçek kişilerin adına açılması isteniyor. Dolayısıyla tüzel kişiliklerce oluşturulmuş hesapların dahil edilmediği bilinmelidir. Yine bulundurulan paranın da ticari işleme konu olmaması gerekmektedir. Sigorta kapsamının genel şartları değindiğimiz ölçüdedir. Ekstra farklı güvencelerin uygulanıp uygulanmadığı hakkında bilgiyi çalıştığınız bankalardan alabilirsiniz ve buna göre bir yol izleyebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ