• YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  4,5527
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,3760
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  1968286,127
  % 2,96
 • BIST 100
  %

Maddi Yardım Yapan Dernekler ve Vakıflar Hangileridir?

Geçim sıkıntısı çeken bazı kişiler ve aileler çeşitli kurumların, oluşumların desteğiyle hayatlarını sürdürmektedir. Halihazırda ekonomik anlamda pek de pozitif sayılamayacak dönemlerden geçerken maddi yardım gibi konulardan faydalanamayanların durumu pek parlak değildir. Ülkemizdeki yoksulların, açlık sınırındaki yaşayanların durumunda olan bazı dernekler ve vakıflar da devamlı suretle çalışmalar yapmaktadır. Özellikle devlet tarafından verilen destekler hakkında bilgi sahibi olunsa bile özel kurumların ne tür, ne kadar ve nasıl yardım yaptığı konusunda bilgili insan sayısı çok azdır. Kurumlar kendi çabalarıyla belirli ailelere ulaşsa bile ihtiyaç sahibi kimselerin tamamına ulaşmak çoğu zaman başarılamıyor. Örneğin devletin kendi araçları ve verileri sayesinde saptama işlemi özellere göre kolaydır. Çünkü hemen hemen tüm bilgilerimiz, geçmişimiz, çalışma durumumuz, gelirimiz veya kazancımız kamu yetkililerince kontrol edilebilmektedir. Haliyle gıda, giyim, maddi yardım söz konusu olunca da bazen farkında olmadan kapınız çalınabiliyor veya ufak bir başvuru süreciyle ihtiyaç duyduğunuz desteğe kavuşabiliyorsunuz. Bunların haricinde maddi yardım yapan dernekler ve vakıflar hangileridir derseniz, talepte bulunabileceğiniz kurumları sizlere tanıtıyoruz. İsmini vereceğimiz yapılardan kendinizin ve ailenizin ekonomik standardını ifade ederek belirli desteklerden yararlanmanız mümkün.

Maddi Yardımda Bulunan ve Para Yardımı Yapan Yerler

Sosyal hizmet adı altında çeşitli oluşumlar varlıklarını sürdürmektedir. Kimileri öğrencilere, kimileri de alt gelir seviyesindeki vatandaşlara yöneliktir. İnsanların da çoğu zaman para yardımı hususunda talepte bulunulduğu düşünülürse bu kuruluşlar büyük önem taşımaktadır. Aylık geçimin hiç olmadığı kadar zorlaştığı günümüzde cüzi miktarlar bile elinizi rahatlatabilmekte. Peki maddi yardımda bulunan, para yardımı yapan yerler hangileridir sorusunu yöneltirseniz şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Öncelikle devletin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı belirtmeliyiz. Çünkü ihtiyaç sahiplerinin özelliklerine ve durumuna göre bir sürü farklı yardım türü vardır. Örneğin engelli yardımından tutun da barınma, yakacak, eğitim, gıda gibi onlarca biçimde destek sunmaktadır. Yine alt kesimdeki bireylere maddi yardımlar verebilmektedir.
 2. Maddi yardım yapan dernekler de sayılarını son dönemlerde arttırmıştır. Çabader, Endes, Aip, Oflaz yardım dernekleri imkansızlıkla boğuşan vatandaşlara el uzatmaktadır.
 3. Sosyal duyarlılığı yüksek iş adamları ve ünlüler de taşın altına eline sokmaktadır. Çevrenizde çokça ünlünün öğrencilere düzenli olarak para yardımı yapıp burs verdiğini duymuşsunuzdur. Benzer biçimde birçok ünlü isim, iş dünyasının önde gelenleri muhtaçlara yönelik çalışmaktadır. Haydar Çolakoğlu, Ali Doğramacı, Ferit Şahenk, Fikret Öztürk, Hacı Boydak, Mehmet Ali Aydınlar bu isimler arasındadır.
 4. Vakıf adı altında Türkiye’de bulunan kuruluşlar da yardım başvuruları almaktadır. Başvurular neticesinde değerlendirmeler açıklanır ve belli aralıklarla maddi yardımlar kimlere çıkmış duyurulmaktadır. Hizmetteki vakıflar içinde Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye Sokak Çocukları Vakfı, Türkiyem Vakfı, Halis Toprak Vakfı, Tekfen Vakfı gösterilebilir. Özellikle eğitimlerini sürdüren çocuklarınız varsa bunlar için ekstradan geri ödemesiz burslar alabilirsiniz.
YORUMLAR YAZ