• YARIM ALTIN
  8.149,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2273
  % 0,14
 • € EURO
  35,0509
  % 0,15
 • £ POUND
  41,0190
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  4,4529
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3568
  % 0,35
 • BITCOIN/TL
  2287611,592
  % 6,46
 • BIST 100
  %

Kripto Para Borsası Nasıl Seçilir? Güvenilir Borsa Var Mı?

Yeni nesil teknolojilerin hayatımızı iyiden iyiye domine etmeye başladığı bugünlerde kripto para konuları aşağı yukarı her muhabbetin öznesi olmakta. Neticede konuşulan meblağları hesap ettiğimizde coinden para kazanmak gibi düşünceler herkesin aklından geçiyor ve doğrusuyla yanlışıyla birçok fikir de ortalıkta dolanıyor. Özellikle sektöre girmeyi hedefleyen yeni yatırımcılar araştırmalarına başladığında kripto para borsa hakkında çeşitli verilere ulaşabiliyor. Fakat verilerin teyit edilebilirliği ve alınan bilgilerinin kesin doğruluğu her zaman karşılaşılan bir durum değil. Haliyle kripto para borsa seçimi yapmak da kafa karışıklığı nedeniyle zorlaşıyor. Genel manada kıstas gösterilebilecek parametreler elbette mevcut. Kripto para borsası nasıl seçilir dendiği zaman sayılabilecek bazı detaylara yazımızda yer verirken güvenilir borsa modellemelerini de inceleyeceğiz.

Hangi Kripto Para Borsasını Kullanmalıyım?

Kripto borsaları kendi içlerinde çeşitli ayrıntılarla doluyken hangi borsayı kullanmalıyım yönündeki soruları cevaplandırmak durumu kişiden kişiye göre değişiyor. Söz gelimi coin alımı satımı ve diğer noktalarda ciddi bir tecrübeye sahipseniz ve bilgi birikiminiz gerekli önlemleri almaya yetiyorsa yapmanız gereken maliyetler bakımından sizi rahatlatan bir borsaya yönelmektir. Fakat yeni bir kripto yatırımcısıysanız güvenilir kripto para borsası var mıdır şeklinde bir soruyla yola çıkmanız en mantıklısıdır. Önemli meblağların hatta insanların mallarını, mülklerini satarak elde ettikleri gelirlerin yatırıldığı bu piyasada olası bir aksilikte tüm varlığınızı kaybedebilirsiniz.

Tamamen Güvenli Bir Kripto Borsası Var Mıdır?

Son zamanlardaki haberleri takip ettiğinizde içi boşaltılan borsalar duyulan güvende azalmalara yol açtı. Normalde dahi tedirgin bir hal alan yatırımcılar oldukça endişe etmeye başladı. Bu sebeple kripto para borsası seçimi nasıl yapılır gibi onlarca cümlenin kurulduğuna şahit oluyoruz. Yine tam anlamıyla güvenli kripto para borsası var mı derseniz, verilecek cevap hayırdır fakat tamamen ümitsizliğe kapılmamanız gerektiğinin altını da çizelim. Nihayetinde ekonomik sistemlerin tamamen bir güven sağlamasının mümkünatı yoktur. Ayriyeten kulaktan duyma söylentilere bakılarak güvenli borsa olduğu sanılan bir platformun tam tersi biçimde sonuçlanması da yine sanki belirli bir seviyede de olsa güvenilir kripto para borsaları bulunmuyormuş algısı yaratabilir.

Kripto Para Borsası Nasıl Seçilmelidir?

Güncel dijital sistemlerin finans uzantısı türünde de niteleyebileceğimiz bir güvenli kripto borsası seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler aslında epeyce çoktur. Lakin detaylarda boğulmadan majör parametrelere göz atarak sizi ikna edecek özellikler üzerinden seçiminizi yapabilirsiniz.

 1. Web site güvenlik önlemleri.

Art niyetliler kripto cüzdanlarını kırmakta oldukça zorlandıklarından genellikle borsalara saldırırlar. Bu sebeple borsa sahipleri gerekli gördükleri önlemleri alırlar ve bazılarını sitelerinde açıkça gösterirler. Öne çıkarılan tedbir göstergeleri arasında önem verilecek olanları sayabiliriz. Web sitede HTTPS bulunmuyorsa, şifrelemeyi ve kimlik doğrulamayı iki faktörlü biçimde gerçekleştirmiyorsa güvenilirlik seviyesinin düştüğünü söyleyebiliriz. Yine fonları sıcak cüzdanlar içerisinde saklamaktansa soğuk cüzdanlara yönelmesi de önem arz etmektedir.

 1. İşlem hacmi.

Aslına bakılırsa sadece işlem hacmine bakarak bir yol izlemek her zaman sağlıklı sonuç doğurmaz. Ancak piyasada rağbet gören platformların ilk başta veya zaman içinde güvenlik duvarlarını iyice güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Tek yönlü olarak işlem hacmine göre en iyi kripto para borsası tercihi önerilmese de binlerce insanın yer aldığı alanda işlemlerinizi bir nebze olsun rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Kurumsal bilgi paylaşımı.

Kripto para borsaları güvenli midir sorusunun kaynağı ekseriyetle kurumsal anlamda bilgilendirmelerin sık yapılmaması. Bu yüzden de yatırımcılar hiçbir şey yokken bile güvensizlik duyabiliyor. Kişiler en azından borsaya girmeden önce kurucusuna veya etki eden önemli kişilere dair birkaç satır da olsa bir şeyler görürse içleri rahat biçimde hareket edeceklerdir.

 1. Yasalara uygunluk.

Sadece kripto paralarla ilgili olmamak üzere işlem sağlanan her ürün ve hizmetin güncel yasal mevzuatla uyuşması gerekmektedir. Aksi taktirde yaşanabilecek potansiyel problemlerde muhatap bulamama ve şikayet edilecek merciye ulaşamama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 1. Likidite kabiliyeti.

Kripto para alış satışı yapıyorsanız kuşkusuz akışın sizdeki değeri bambaşkadır. Hal böyle olunca el değiştirmelerin ardından işlemlerin çok geç sonuçlandığını fark ediyorsanız borsa güvenirliği konusunda negatif sinyallerin yandığı aşikardır. Bu yüzden gözlemlediğiniz kadarıyla piyasada herhangi bir hareket yoksa ve hele de alım satım gerçekleşemiyorsa sorun yaşamanız kuvvetle muhtemeldir. Aynı zamanda küçük hacme sahip borsaların kazançları da kolaylıkla kullanım seviyesine gelemez.

Kripto Para Borsası Nasıl İşler?

Yukarıda belirttiğimiz detayları inceleyip alternatifler arasından bir kripto borsa seçimi yaptıysanız işleyiş hakkında ayrıntılara hakim olmak da karşılaşabileceğiniz engellerin sayısını azaltacaktır. Temelde kripto para birimlerinin kriptolar veya gerçek para birimleri ile değişimi sağlanmaktadır. Burada alım kadar satışa olanak tanınmaktadır. Genel yapısı değişim temellidir ve hız belirleyici faktördür. Grafik okuma bilginizi geliştirdikçe hıza ayak uyduracak ve saniyelerle değişen birim değerleri üzerinden gelirinizi arttırabileceksiniz.

YORUMLAR YAZ