• YARIM ALTIN
  8.153,00
  % -0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2272
  % 0,14
 • € EURO
  35,0385
  % 0,12
 • £ POUND
  40,9957
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4529
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3568
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  2292583,401
  % 6,77
 • BIST 100
  %

Kredi Çekerken Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankacılık işlemlerinin en çok ilgiyi gördüğü dönemleri yaşıyoruz. Özellikle tüm dünya piyasalarındaki anlık kırılganlık ve dengesizlikler ekonomik sıkıntılara yol açıyor. Para birimlerinin düşüşü ve enflasyon engellenemezken yeni işlere atılmak, yeni mal mülk sahibi olmak isteyenler de ne yapacaklarını araştırıyor. Kuşkusuz akla ilk gelen yöntem bankadan kredi çekmek. Herkesin aşağı yukarı aynı düşüncede olmasından kaynaklı kredi çekenlerin sayısı bir hayli fazla. Halihazırda sayısız talep gelince bankalar da seçici davranarak geri ödemede sorun yaşamayacak kişilere borç para veriyor. Maddeler halinde sıralayabileceğimiz pek çok şartın bulunduğu kredi çekme şartları arasında yaş sınırı da mevcut. Eğer ki belirli bir yaş sınırının altıdaysanız veya üstündeyseniz maalesef ki tüm şartları yerine getirip düzgün bir finans siciline sahip olsanız bile aradığınız krediye ulaşamıyorsunuz. Dolayısıyla kredi çekerken bankaların yaş sınırı nedir konusu öncelikle sorulmalıdır.

Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Çeşitli haberlerden alışık olduğumuz genç yaşında iş kurup zenginleşen kişileri örnek alan ülkemizin gençleri, kolay sermaye elde edebilmek amacıyla bankalara başvuruyor. Gelgelelim bu kimseler için kredi çekerken yaş sınırı kaçtır dendiğinde minimum 18 yaşında olmaları gerektiğini belirtiyoruz. Hatta kendilerini ve paralarını güvence altına alıp en az risk almayı hedefleyen bankalar 20 yaşın altındakilere kredi vermiyor. Kısacası gençliğin ilk aşamasında önemli meblağdaki krediye ulaşmanın zor olduğunu söyleyelim.

Kredi çekmede alt yaş sınırı olan 18 ya da 20 yaşınızı doldurduğunuzda direkt kredi alamıyorsunuz tabii ki. Beraberinde kredi notunuzun istenen seviyelerde yer alması, önceden bankacılık işlemlerinde sorun yaşamamanız, düzenli bir gelire sahip olmanız uygunlukları aranır.

Kredi Çekmek İçin Üst Yaş Sınırı Kaçtır?

Aynı alt yaş sınırındaki benzer minvalde bankaların kredi verirken üst yaş sınırı uygulaması da kuruma göre değişmektedir. 65 yaşına kadar emekliler başta olmak üzere kimse problem yaşamaz. Lakin üstüne çıkıldığında seçenekleriniz azalıyor ve sınırlara yaklaştıkça düşük vadelerden kredi çekebiliyorsunuz. Böylece aylık ödemeniz gereken miktar artıyor ve borcunuzu karşılamada zorluklar yaşayabiliyorsunuz. Yine de 70 ile 80 yaş aralığında kolay kredi veren bankalar var. Özellikle 80 yaşınızın üstüne geldiğinizde kampanyalar dışında kredili ürün bulamayabilirsiniz.

70 Yaş Üstündekilere Kredi Veren Bankalar

En çok tercih edilen, yaşlılara kredi veren bankalar şöyle sıralayabiliriz;

 1. Denizbank, Vakıfbank, PTT Bank, Aktif Bank 80 yaşına kadar kredi verir.
 2. TEB ve ING ise maksimum 70 yaşındaki vatandaşlara kredi çekme hizmeti sunar.

Kredi alırken yaş sınırı kaçtır cevabını alıp negatif düşünceye kapıldıysanız, hemen üzülmeyin. Yüksek değerden mal varlığı sahibiyseniz veya kefil gösterebiliyorsanız sınırların sizin adınıza genişlediğini fark edeceksiniz. Böylece kredi başvurusu yapacağınız bankanın şubesine gidip detayları öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracak. Hangi bankadan kredi çekmeliyiz derseniz önceliği maaşınızın yattığı bankaya vermenizi öneririz.

Üst Yaş Sınırındakiler İçin Kredide Vade Nasıl Hesaplanır?

Kredi alırken çekilen çilelerin yanında geri öderken çekeceğimiz güçlükleri de unutmamalıyız. Bu yüzden vadeleri olabildiğince maddi gücümüze uygun ayarlamak hayat standardımızı korumamızda etkilidir. Üst yaş sınırına yaklaşan kişiler için kredi vadesi hesaplama metoduysa o yıl alınan yaşa göre belirlenir. Söz gelimi 80 yaş sınırını şart koşan bankadan borç alıyorsanız ve 76 yaşındaysanız maksimum 4 yıllık vadeye yayılan taksitlendirmelerle ödeme sağlarsınız. Sınıra yaklaştıkça vadeler kısalacağından taksit miktarı artar ve borcunuzu kapatırken epey zorlanırsınız.

Kredi alırken minimum ve maksimum yaş sınırı nedir ile kefil olmak için yaş sınırı kaçtır sorusuna vereceğimiz cevap aynıdır. Bankaların 18 ile 80 yaş arasında belirlediği bu sınırların haricinde kefil aşamasında kişinin muhakeme yapabilme yeteneğinden mahrum olmamasına (yani bunak olmamasına) ve akli dengesinin yerinde olmasına bakılır.

Finanskati.com

YORUMLAR YAZ