• YARIM ALTIN
  8.156,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2200
  % 0,12
 • € EURO
  35,0233
  % 0,08
 • £ POUND
  40,9912
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,25
 • BITCOIN/TL
  2286180,685
  % 5,91
 • BIST 100
  %

KDV İndirimi Hangi Ürünlerde Geçerli?

Yabancı para birimleri ve emtialar karşısında son zamanların en kötü dönemini geçiren Türk Lirası sebebiyle orta ve alt kesimdeki vatandaşların geçim sıkıntısı epey zorlaştı. Haliyle temel gıda ürünleri bile artık el yakar hale geldi ve market alışverişleri için ciddi meblağlar ayrılması gerekiyordu. Ham madde, işleme ve komisyon ücretlerinin üstüne KDV eklenerek raflarda yerini alan sıradan mallar bile zaman içerisinde iki katına kadar çıktı. Yayılan KDV indirimi söylentileri bir nebze olsun su serperken asıl müjdeli haber, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Ülke genelinde etkili olacak açıklamaları genellikle Erdoğan yaptığından gerçekleştirdiği ekonomi merkezli açıklama toplantısında KDV indirimi uygulanacak ürünler hakkında da bilgi verdi. Böylelikle söylentilerin somut karşılığının olduğu görüldü ve artık KDV indirimi hangi ürünlerde geçerli olacak soruları sorulmaya başlandı. İlgili gelişmenin Resmi Gazete’de kendine yer bulmasının beraberinde kararlar resmiyete bindi ve KDV indiriminin geçerli olduğu ürünler de vatandaşlara bildirildi.

KDV İndirimi Hangi Ürünleri Kapsıyor?

Özellikle temel gıda ürünü özelindeki artış, yediden yetmişe herkesin kesesini zora sokmaktaydı. En yüksek mercideki siyasi yetkililerin dahi dikkatini çeken bu duruma devlet müdahalesi ya da teşviki yapılarak KDV yüzde 1’e düşürüldü. Başta ithal ürünlerin döviz artışlarından etkilediği bilindiğinden bunlara yönelik bir indirim beklentisi de var. Fakat şimdilik sadece temel ihtiyaç sayılabileceklerde yüzdelik oran azaltıldı.

Hangi Ürünlerde KDV 1’e Düştü?

Bahsedilen ürünlere normale yüzde 8’lik Katma Değer Vergisi uygulanıyordu. Enflasyondan kaynaklanan artışın önüne geçmek ve aynı zamanda satıcıların da zarar etmesini önlemek adına bazı ürünler için KDV 1’e düştü.
KDV indirimi yapılan ürünlerin listesine baktığımızda Özel Tüketim Vergisi’nin yansıtıldığı kola, havyar, meyve suları gibi mallar hariç bırakılmıştır. Yüzde 1 KDV indirimli ürünler şu şekildedir; şeker, çay, su, bulgur, pirinç, nohut, katı ve sıvı yağlar, tuz, yumurta, beyaz et, kırmızı et, yoğurt, süt, balık, zeytin, peynir ve bunların beraberinde imal edilen ürünlerde KDV indirimi geçerli olacak.
Ayriyeten soğan, biber, domates, patates, salatalık tarzındaki sebzeler, çeşitli meyveler, kuruyemişler, bebek mamaları ve baharatlar da artık indirimli fiyat ile satışa sunulacak.

Temel Gıdada KDV İndirimi Ne Zaman Geçerli Olacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri ismindeki tanıtım toplantısında konuşan Başkan Erdoğan, yeni bir takım tedbirleri dile getirmişti. Bunlar arasından vatandaşların ilgisini en çok çeken kısımsa temel gıdada KDV’nin indirilmesi oldu. KDV Sistemini Sadeleştirme Programı adıyla tanıtılan kararın Resmi Gazete’de çıkmasıyla KDV indirim tarihi de netleşti.
KDV indiriminin geçerli olacağı tarih 14 Şubat 2022 günüdür. KDV oranının yüzde 1 olduğu l sayılı listede yer alan ürünler, bu tarih itibariyle yeni düşük fiyatlandırmalarıyla raflara konulacak.

Gıdada KDV Ne Kadar?

Ülkemiz genelinde uygulanan KDV oranı normal standartlarda yüzde 18‘dir. Ancak 14 Şubat tarihine kadar gıda maddelerinde KDV oranları yüzde 8‘di. Erdoğan’ın açıklaması ve Resmi Gazetenin yayımlanması sonrasında gıdada KDV ne kadar oldu sorusunun cevabı artık yüzde 1.

KDV Oranının Düşmesi Enflasyonu Azaltır Mı?

Paranın alım gücünün düşmesi şeklinde de ifade edilen enflasyon, son 2-3 yılda adeta Türkiye ekonomisinin en büyük problemine dönüştü. Kişiler maaşlarını aldıklarında ilerleyen her ay, enflasyon yüzünden daha az alım gücüne sahip oluyorlardı. KDV oranının düşmesi neticesinde reel enflasyonu azaltmak direkt mümkün durmasa da tüketicilere yansıyan kısmının azabileceği söylenebilir. Katma Değer Vergisi’nin sadeleştirilmesi hedeflenen çalışmalar çerçevesinde gıda enflasyonu bir süre de olsa durdurulabilir. En azından sıradan bireylerin üstünde yarattığı yükün azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca alınan kararın yanında toptan teslim ve perakende teslim için ayrı uygulanan KDV oranları da kaldırıldı.

YORUMLAR YAZ