• YARIM ALTIN
  8.128,00
  % -0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2341
  % 0,17
 • € EURO
  35,0487
  % 0,15
 • £ POUND
  41,0442
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  4,4554
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3571
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  2292538,115
  % 6,91
 • BIST 100
  %

Kart Güvenlik Kodu Olmadan Ödeme Yapılabilir Mi?

Modern çağın gereklerine uyarak bankalar da bu yolda ciddi adımlar atmışlardır. Kredi kartları bundan 15- 20 yıl öncesine kadar şifresiz şekilde kullanılıyordu. Yani bir markete gidip alışveriş yaptıktan sonra kart post cihazından geçirilerek ödeme yapılıyordu yani herhangi bir şifre girme olayı yoktu.  Bu da hali ile kart dolandırıcılarına davetiye çıkarıyordu.

Bankalar geniş önlemler alarak kartlara güvenlik kodu koydular. Alışveriş yaparken de kart güvenlik kodu olmadan ödeme yapılabilir mi merak uyandıran bir sorudur.

Bankanız siz değerli müşterilerin güvenliği için kart güvenlik kodu olmadan ödeme yapılmasına izin vermemektedir.  Bunun birçok nedeni vardır. En önemlilerinden bir tanesi şudur: Bir başka kimse sizin kart numaranızı öğrendiyse veya kartınızın resmini çekti ise online alışverişlerde kartınızı çok rahat kullanabilirdi. Kart güvenlik numarası bu sebeple de kartın arka yüzünde bulunmaktadır.

Kart güvenlik numarası kartın arka yüzünde bulunan CVV numarası olarak da adlandırılmaktadır. 3 haneli bu kod sizin güvenliğinizi büyük ölçüde arttırır.

Post cihazı ile alışveriş yaptığınızda temaslı alışverişte zaten makine kart bilgilerini almaktadır. Size sadece kartın şifresini girmek kalır. Temassız alışveriş yapınca da yine post cihazına kartı okutursunuz ve post cihazı kart bilgilerini alır. Şifre girmeksizin belirli limitle ödeme yapılır. Yani post cihazı kullanılarak ödeme yapıldığı zaman kart güvenlik kodunu siz girmezsiniz. Otomatik olarak cihaz tarafından algılanır.

Kart Güvenlik Kodu Kabul Edilmiyor

Kartın güvenlik kodu diğer adı ile CVV numarası kartın arka yüzünde bulunan 3 haneli rakamdan oluşmaktadır. Kartın kredi kartı güvenlik kodu başkadır, banka kartı güvenlik kodu başkadır. Genel olarak kredi kartı güvenlik kodu CVV 1 olarak yer alırken banka kartı güvenlik kodu CVV 2 olarak yer almaktadır. Yine kredi kartı güvenlik kodu üstte bulunurken banka kartı güvenlik kartı ise hemen onun altında bulunur. Kod kabul edilmediyse siz CVV 2 kodunu girmiş olabilirsiniz ve banka kartınızda yeterli limit yoktur. Bunu değiştirerek kredi kartı numarasını yazarak CVV 1 kodunu yazıp işleme devam edebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ