• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2104642,373
  % 0,75
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Hangi Bankanın Altın Hesabı Daha Avantajlı?

Piyasaları yakından takip eden herkes kurlardaki farkı gözeterek parasını değerlendirmenin peşinde. Gelgelelim ister sıradan vatandaş, ister yıllarını finansa vermiş birisi olsun en doğru yatırım aracını bulmak hiç kolay değil. Dolayısıyla var olan paranın değerini koruyacak ve üzerine kar getirecek seçenekler arasında son dönemlerde altın göze çarpıyor.

Özellikle pandeminin etkisiyle hem onsun hem de dolar / TL’nin yukarıya çıkmasıyla birlikte yatırımcısını fazlaca sevindirdi. Haliyle kazancı görenler bir an önce buraya yönelme amacındalar. Geçmişte altın alırken kuyumcuya gidip özel günlerde kullanmak veya yastık altında saklamak modaydı. Fakat teknolojinin bankacılık işlemleriyle bir araya gelmesi neticesinde artık mobil uygulamalar üzerinden bile kolaylıkla değerli maden alınabiliyor. Başta önde gelen bankalar online biçimde maden alımı tanımaya başladı ve zamanla neredeyse hemen hemen tüm bankaların altın hesabı açma hizmeti mevcut. Seçenekler ve sağlanan hizmetler çoğalınca insanlar da hangi bankanın altın hesabı daha avantajlı bilemiyor. Önemli meblağlar yatıracak yatırımcılar adına konuşursak gram başına 1 liranın dahi ciddi makas yarattığı düşünülünce en iyi altın hesabı hangi bankada var sorusu oldukça mantıklı geliyor.

Altın Hesabı İçin En İyi Banka

Bankalar değerli maden işlemlerini gram üzerinden gerçekleştirirler. İsterseniz direkt bankanın web sitesi veya uygulamasından alın, isterseniz de elinizdeki fiziksel altını gidip yatırın fark etmez, hesabınıza gram cinsinden yansıyacaktır. Kurumlar 24 ayar gram formatında müşterilerinin hesaplarını açmaktadırlar. Böylece 24 ayar minimum işçilik barındırdığından satış halinde de aynı oranda az zarar meydana gelir.

Hesaplara yatırılan bütün paralar, madenler ekonomik döngü içerisine girdiğinden ülke genelinde pozitif gelişmeye olanak tanır. Böylelikle kurumlar faize yatırmasanız bile havuzun büyüklüğü sayesinde ellerindeki sermayeyi kullanıp üstüne kar bile edebilir. Bu yüzden çeşitli reklamlarda altınını bankaya yatıranlara yönelik duyurularını, kampanyalarını görürsünüz. Hepsine baktığınız zaman karar veremiyorsanız hangi bankanın altın hesabı daha iyi temalı bir yazı hazırlayarak detayları sizlerle paylaşıyoruz. En fazla kar getiren altın hesapları:

1. Kuveyt Türk

Sosyal medyada ve çeşitli platformlarda çokça övüldüğü görülen Kuveyt Türk’teki altın hesapları müşterilerini memnun etmektedir. Piyasa standartlarına nazaran uygun kur makasları sunmasının yanında 1 gram altınınız dahi olsa fiziksel teslimat sağlamaktadır. Böylelikle insanların kendilerini tercih etmesi noktasında cazip gelmektedir. Katılım bankacılığı sistemiyle hizmet verirken talimat oluşturduğunuz zaman otomatik biçimde Türk Lirası’na çevirip anlık değişimlerden kar ettirir.

2. Türkiye Finans

Özellikle TFXTARGET uygulaması sayesinde müşteri sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Uygulama 5 / 24 alım satım sağlaması, makasının uygunluğu ile benzerlerinden bir adım öne çıkıyor. Altın ve diğer hesaplarla bağlantılı biçimde çalışırken ekstradan aktarım gibi işlemlerle zaman kaybetmenizin önüne geçiyor.

3. Ziraat Bankası

Kamu bankaları arasında öne çıkan Ziraat ise altında vadeli, vadesiz hesap seçenekleri sunarken hiçbir işleminde komisyon talep etmemektedir. Hal böyle olunca vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor. Yine altı çizilmesi gereken durum Ziraat Bankası üzerinden altın mevduat hesabı açılmasıdır. Diğer türlü alım satımlarda saklama komisyonu ödemeniz gerekir ancak mevduatta ücret istenmez.

4. Garanti Bankası

Barındırdığı müşteri portföyü bakımından önde gelen kurumlardan Garanti Bankası da kendisini tercih edenlere yönelik banka altın hesabı açma imkanı sunuyor. Aynı zamanda Türk Lirası ve dolar şeklinde hesapta paranız varsa direkt altın almanız da mümkün. Garanti tarafından sunulan avantajlar, işçilik ücreti, gramaj ve eski tarihli altın gibi sorunların yaşanmamasıdır.

Genel manada kurumlar hakkında detay verirken fiziksel haliyle ziynetlerinizi saklamamanızı öneririz. Fiyatları her geçen gün artarken hırsızların da iştahını kabartarak sizin saklama ve güvenlik derdinizi iki kat arttırıyor. Bu yüzden anlık biçimde alıp satabildiğiniz, güvenle saklayabildiğiniz en iyi banka altın hesapları olacaktır.