• YARIM ALTIN
  8.097,00
  % -0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9549
  % 0,17
 • € EURO
  35,3056
  % -0,20
 • £ POUND
  41,8351
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,5372
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3759
  % 0,47
 • BITCOIN/TL
  2044083,417
  % 1,42
 • BIST 100
  %

Gelir Testine Göre Kimler GSS Yeşil Kart Alabilir?

Vatandaşların sağlık harcamaları, kimi zaman diğer harcamalarının kısıtlanmasına yol açabiliyor. Özellikle dar gelir düzeyindeki kişiler eğer gelir testi yaptırmamışsa sistem üzerinden tam yükümlü olmaktalar ve harcamalarında hiçbir devlet desteği alamamaktalar. Genel Sağlık Sigortası kapsamında sosyal devlet gereği sunulan imkanlardan faydalanmak isteyenler ilçelerindeki sosyal yardımlaşmaya başvurarak GSS gelir testi yaptırabiliyor ve durumlarına göre yeşil kart alabiliyorlar. Her ne kadar yeşil kartı kimler alabilir tarzındaki sorular biraz eskide kalsa da işleyişin ismi değişmesine rağmen gelir seviyesi düşük olanların sağlık masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Gelir testi sonucuna göre kimler GSS yeşil kartı alabilir şeklindeki soruları bu yazımızda cevaplandıracağız.

Gelir Testi Nedir? Genel Sağlık Sigortası Testi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası genel itibariyle vatandaşların sağlıklarının korunmasını amaçlayan ve olası risklerle karşılaşmaları durumunda finansmanı oluşturan sigortayı belirtmektedir. Geçmişteki sağlık sigortası, yeşil kart sahipleri gibi farklı katmanlardaki kesimleri bir araya getiren GSS testi şeklinde kapsayıcı bir hizmet yoktu. Alınan yeni kararla birlikte bireyler gelir testi nasıl yapılır konusunun yanıtına ulaşıp aşamaları yerine getirdikten sonra ekonomik güçlerine göre sağlık finansmanlarına çözüm sağlayabiliyorlar. Genel Sağlık Sigortası testi yaptırmak için ilinize veya ilçenize bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ulaştığınızda size verilecek formu doldurmanız gerekir. Aynı zamanda belirtilen evrakları da getirdiğinizde kısa süre içerisinde GSS test sonucu yani gelir testi sonucu öğrenme hizmetini e-Devlet’ten bulabilirsiniz.

Gelir Testinde Yazan G0 – G1 – G2 – G3 Ne Demek?

Bahsedilen işlemleri gerçekleştirdiğiniz taktirde sizin adınıza bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme içerisinde aylık gelirinizden sahip olduğunuz mal ve mülklere kadar geniş ölçekte maddeler yer alır. Sonrasında da GSS sınıfları arasından maddi gücünüze göre bir tanımlamaya tabi tutulursunuz. Genel Sağlık Sigortası’na göre kim sınıf yeşil kart alabilir dediğinizde hangi sınıflandırmada yer aldığınız önem arz etmektedir.

G0 Ne Anlama Geliyor? G0 Yeşil Kartlı Mı Sayılıyor?

e-Devlet GSS sonucu öğrendiğinizde eğer G0 sınıflandırması ile karşılaştıysanız gelirinizin aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edildiğinizden size ait sağlık primleri artık devlet tarafından ödenir. Böylelikle eski tabirle yeşil kartlı sayılırsınız.

Test Sonucuna Göre G1’in Anlamı Nedir?

Değerlendirmeler sonucunda gelirin aylık brüt asgari ücretin üçte birinden güncel asgari ücret miktarına kadar olanların yer aldığı sınıflandırmada olmaktasınız.

GSS G2 Prim Öder Mi?

Brüt asgari ücret ile aynı ücretin 2 katına kadar olanlar arasındasınız demektir.

Teste Göre G3 Sınıfı Ne Demek?

Gelirinizin ve sahip olduğunuz değerlerin aylık brüt asgari ücretin iki katından fazla olduğu tespit edilmiştir.
Ayriyeten belirtmek gerekir ki sadece G0 yeşil kart almış demektir ve diğer sınıflandırmada kalan vatandaşların kendi sınıflarına bakılarak her ay belli miktarda bir prim ödemesi gerekmektedir. Eğer gelirinizde bir değişiklik olduğunu düşünüyorsanız tekrardan test yaptırmak gerekecektir. Yine GSS primleri ödenmediğinde faizin yansıdığını hatırlatabiliriz. Bu yüzden resmi bir açıklama gelmeden, farklı kaynaklardan duyacağınız indirim veya Genel Sağlık Sigortası borç silme bilgilerine itimat etmemenizi öneririz.

YORUMLAR YAZ