• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2164264,723
  % -1,30
 • BIST 100
  %

En Güvenli Kripto Para Borsaları Hangileridir?

Finans dünyasının en genç ve popüler araçlarından biri olan kripto paralar gün geçtikçe kapsadığı alanı arttırıyor. Normal şartlarda sıradan vatandaşların ekonomik enstrümanlarla çok yakın bir ilişkisini gözlemlemek kolay değildi. Ancak ülkemizdeki finansal durumun da etkisini hesaba kattığımızda bir nevi gelir kapısı yaratan kripto para da ivmesini arttırdı diyebiliriz. Çevremizde çokça insanın kripto para borsaları üzerinden oluşturdukları hesaplarla coin alım satımı yaptığına şahit olmuşuzdur. Önemli getiriler elde edenler kadar varlıklarının ciddi bölümünü kripto para borsası içerisinde kaybedenler de var. Bu yüzden hem sizin tarafınızdan gerçekleşen işlemler hakkında hem de hareket ettiğiniz borsanın güvenli olup olmadığı noktasında içinizin rahat olması gerekir. Özellikle sektöre yeni giriş sağlamış biriyseniz muhtemelen en güvenli kripto para borsası hangisidir tarzındaki bir sorunun cevabını tahmin etmeye çalışmışsınızdır. Pek çok faktörün etkisini gösterdiği güvenli kripto borsaları hakkındaki detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

En Güvenilir Kripto Para Borsaları Hangileridir?

Ekonomik sistemlerin hemen hemen hiçbirisinin yüzde yüz güvenilir olduğunu söyleyemeyiz. Devlet ekonomilerinin bile kriz dönemlerinde çeşitli sektelere ve dengesizliklere uğradığı düşünülürse piyasalardaki borsaların da belirli ölçülerde riskler taşıdığını kabul etmeliyiz. Fakat bu durumda olası riskleri minimize etmek için en güvenli borsa ile yola çıkmak engelleri aşmamızı sağlayacaktır. Nihayetinde yüklü meblağlardaki coinlerin, tokenların veya ulusal / uluslararası para birimlerinin dolaştığı kripto borsalarında geniş ölçekli güvenlik önlemlerinin alındığını söyleyebiliriz. Bu önlemlere dikkat çekildiğinde en güvenilir kripto borsaları hangileridir konusunun yanıtı majör parametreler hesaplandığında ortaya çıkmaktadır.

En İyi Bitcoin Borsası Hangisi?

Kripto para konuşulduğunda kuşkusuz edilen ilk laflardan birisi bitcoin ile ilgili oluyor. Zaten bitcoin’in yükselmesi sayesinde hayatımızda ciddi bir yer kaplamaya başlayan kripto birimler kendilerine yeni yatırıcımlar bulabildi. Bu sebeple bir nevi en iyi bitcoin borsası aşağı yukarı kriptoların genelinde de benzer kalitede bir hizmet sunabilme potansiyeline sahiptir.

 1. Binance

Birçok kesim tarafından Binance, borsa sıralaması içerisinde ilk bahsedilen platform olmakta. Binance neden en iyi kripto borsasıdır dediğinizi duyar gibiyiz. Genel işleyişini ve özelliklerini şu şekilde sayabiliriz.

Öncelikle milyonlarca yatırımcısının bulunması, piyasadaki önemli çoğunluğu bünyesinde barındırdığını ve bu çoğunluğunun güvenini kazandığını göstermektedir. Yüksek hacmi sayesinde hareket kabiliyetiniz geniştir ve birimler anında hesabınıza yansır. Yüzlerce kripto birimini işleme açması da ayriyeten coinden para kazanma imkanlarınızı genişletir ve böylece farklı altcoinlere gerçekleştirdiğiniz yatırımlarla toplamda ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Kimisinin sevdiği kimisinin ise yanına bile yaklaşmadığı kaldıraçlı işlemler noktasında da yatırımcısını tatmin ediyor. Yeni çıkan kripto paraları hangi borsada bulabilirim yönündeki cümlelerin karşılığı da yine Binance’da. Çünkü yeni çıkmış ve göze batması muhtemel paralar hemen borsaya aktarılır ve yatırımcıların işlemlerine açılır. Böylece siz de trendleri kaçırmadan güncel grafikler üzerinden satış ya da alım yapabilirsiniz.

Binance güvenli mi konusu aslında kurumsal yatırımcıların da 2020 yılı itibariyle üye olmasıyla netleşti denebilir. Belki de milyonlarca lirası bulunan kurumların güvendiği bir yere bireysel yatırımcıların da güven duyması kaçınılmaz. Birbirinden farklı 46 ülkedeki para birimleriyle yatırım yapılıyor ve Türk Lirası da bunlardan birisi. Haliyle ülkemiz yatırımcıları açısından da güvenilir kripto para borsaları arasından cazibe merkezine dönüşmüştür.

 1. FTX

Özellikle türev yatırım araçlarına ilgi duyuyorsanız FTX sizin için aranan adres. Kriptoların derin finansal boyutlarını gözden geçiriyorsanız FTX’i tercih etmeniz uzun vadede faydanızadır. Zira hizmetlerine bakıldığında gelişmiş teknolojiyle karşılaşıyoruz. Türev ürünlere yatırım yapma hedefindeyseniz en gelişmiş borsa olarak örnek gösterilebilecek birkaç isimden birisi FTX. İşlem hacmine baktığımızda 24 saatlik zaman diliminde yaklaşık 41 milyar dolarlık bir hacim söz konusu. Aynı zamanda spot kısmında da 7,5 milyar dolara yaklaşmaktadır.

 1. Gate.io

Standart hareketlerin dışında işlemler sağlayan yatırımcıların bulunduğu yer Gate.io’dur. Çünkü kullanım amacı bakımından diğer borsalardan ayrılmaktadır. En büyük ayrım ise risk ve kar – zararın çok yüksek olmasıdır. Daha fazla detaylandırmak istersek yükselişlerin veya düşüşlerin çok hızlı yaşandığı bir kripto borsasıdır. Haliyle cazipmiş gibi gözükse de olası bir terste kalma durumunuzda tüm varlığınızı kaybetmeniz mümkün.

Küçük hacimli kripto para birimlerinin de çoğu zaman Gate.io’da görülmesi muhtemeldir. Pek kimsenin bilmediği kripto paralara yatırım yapmak niyetindeyseniz Gate.io tam olarak size hizmet eder. Düşük fiyatlandırmalarla sunması sayesinde ufak meblağlar üzerinden ciddi getiriler elde edebilirsiniz.

 1. Coinbase

Kurumların son 2 yılda Binance’da üyelik başlattıklarını söylesek de otoriteler tarafından en saygın ve prestijli kabul edilen güvenli kripto borsası Coinbase’dir. Bunun en önemli kabul argümanı ise Coinbase borsasının Amerika Birleşik Devletleri borsasında yani Nasdaq listelerine girmesi ve halka açık şirket statüsüdür. Tahmin edilebilecek üzere Coinbase’de listelenen kripto paralar genellikle belirli filtrelerden geçerek seçilmiştir. Dolayısıyla aradığınız her birimi buradan bulmanız pek kolay değil. Her türlü coinin bulunamaması rağmen Coinbase neden çok övülüyor derseniz de başarılı ve sağlam altcoin listelemeleri sunması cevabını verebiliriz. Ayriyeten yüksek likidite ve yatırımcıların hemen aşina olabileceği basit arayüzü de tercih sebeplerinden bazılarıdır.

 1. TrBinance

En büyük kripto para borsası listelemesinde yer alan TrBinance, ilk sırada bahsettiğimiz Binance’dan çok da farklı değildir. Bir bakıma global firmanın Türkiye şubesidir ve hemen hemen belirttiğimiz tüm özellikleri taşımaktadır. Ayırt edici özelliğiyse Türkiye’de yaşayanların rahatlıkla Türk Lirası yatırıp çekebilmesini, TL ile işlem yapabilmesini sağlamasıdır.

 1. Huobi

Öne çıkan bir diğer oluşum ise Huobi. 2013 yılında kurulan borsanın, hack saldırılarına karşı ciddi bir güvenlik duvarı mevcut. Bu nedenle de ilk günden bugüne dek tüm saldırıları bertaraf etmiş ve kaza yaşamamıştır. Bunun dışında saydığımız borsalar gibi birçok kripto parayı yatırımcılarına açar ve deneyimli – deneyimsiz fark etmeksizin herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir sistemi bulunmaktadır.

YORUMLAR YAZ