• YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  4,5527
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,3760
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  1971948,720
  % 3,18
 • BIST 100
  %

Emlak Balonu Nedir?

Konut fiyatlarında artış olduğu ve maliyette de azalma olduğu zaman, büyük bir fırtına yaratılır. İnsanlar konut fiyatlarının büyük bir artış yaşayacağına inanır ve çoğu imkanlarından daha büyük şeyleri ister. Böylesine bir durum emlak balonuna zemin hazırlayabilir. Peki, emlak balonu nedir?, emlak balonun şişmesi ve patlaması nedir? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Emlak Balonu Nedir?

Konut balonu olarak da isimlendirilen emlak balonu,  sınırlı arz ve rasyonel olmayan satımlar sebebiyle, konut fiyatlarının olduğundan fazla artış göstermesi sonucunda ortaya çıkan durumdur. Konut fiyatlarının hızlı bir şekilde arttığının farkına varan spekülatörler bu piyasaya giriş yaparlar ve piyasadaki fiyatların iyice artması için zemin hazırlarlar.

Böylelikle konut fiyatları gün geçtikçe şişmeye devam eder. İşte buna emlak balonu ismi verilmektir. Bu balon eninde sonunda patlayacaktır. Bu balonun patlamasına ise emlak balonu patlaması denir.

Emlak Balonu Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Emlak balonu nedir? sorusundan sonra ne çok merak edilen konulardan ve sorulardan birisi ise emlak balonu nasıl ortaya çıkıyor sorusudur. Normal piyasa şartlarında, insanlar bir konut alır ve bunun değerinin artmasını belki aylarca, yıllarca beklerler. Çünkü konut alanların çoğu evin değerinin artması için zaman gerektiğini bilirler. Bu arada ya sığınabilecek bir yeri oluyor ya da konutu kiralayarak geçimine katkı da bulunuyor.

Çok az kişi hemen evin değerinin yükselmesini beklemekte. Buna karşılık, spekülatörler fiyatlar normalinden hızlı bir şekilde artış gösterdiği zaman hemen bu piyasaya giriş yapıyorlar. Bunda ki amaç genel olarak şudur; piyasa ısınırken satın almak ve daha da yüksek fiyat veren birisine satarak para kazanmak.

Emlak balonu bir çok faktöre göre ortaya çıkabiliyor. Ekonomi iyi durumda ise, insanlar konut alımına yöneliyor. Ayrıca, düşük faiz oranları ve kredi kurallarının gevşetilmesi gibi durumlarda bu duruma yol açıyor.

Emlak Balonu Nasıl Patlıyor?

Spekülatörler fiyat artışlarından para kazanmak için bu piyasaya girdiği zaman, fiyatlar çok artış gösteriyor ve bir yerden sonra bu balonun patlaması gerekiyor. Zira artan fiyatlar, artık sürdürülemez bir durum aldığı zaman balon patlama noktasına geliyor. Belki ekonomik durum kötüye gidiyor, insanlar borçları ödeyememeye başlıyor ve benzeri bir çok durum nedeniyle bu süreç tam tersine dönüyor.

Fiyatların düşmesi potansiyel sahibi alıcıları korkutuyor. Mevcut yatırımların fiyatlarının iyice düşeceğinin farkına vararak hızlı bir şekilde elindekilerini satmaya çalışıyor. Bu durumda fiyatların düşmesine neden oluyor. Konut fiyatları düşüyor ve emlak balonu patlıyor . Umarım emlak balonu nedir başlıklı yazımız sizler için faydalı olabilmiştir.

YORUMLAR YAZ