• YARIM ALTIN
  8.153,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2174
  % 0,11
 • € EURO
  35,0173
  % 0,07
 • £ POUND
  41,0081
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  4,4529
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3563
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  2294380,564
  % 6,29
 • BIST 100
  %

E-Haciz Nedir? E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Daralan ülke ekonomisinin sıradan vatandaşa net biçimde yansıması belli bir süre sonra gerçekleşse bile genel anlamda tüm bütçelerin sarsılmaya başladığı söylenebilir. Piyasalardaki dalgalanmalar bütün dünya devletlerinin para birimlerinde aşağı doğru bir ilerlemeye sebep olurken ekonomik zorlukların yaşadığı dönemde nakit akışı sağlanamaması da ayrıca bir problem oluyor. İnsanlar çeşitli ödemelerini sağlayamazken borç aldıkları kişilere mahcup kalıyor. Eğer ki resmi bir kuruma ödenmesi gereken meblağdan söz ediliyorsa işler bu sefer daha da karışıyor. Bankalar veya devletin birçok kuruluşu müşterilerden alacakları tutarlar üzerinden çalışmalarını devam ettirebildiği için miktar taraflarına ulaşmadığı zaman haciz yoluna başvuruyor. Şimdilerde sıkça duymaya başladığımız e-haciz ise bahsettiğimiz işlem bir başka versiyonu. Finansal kurumlardan hesap oluşturmanın önüne geçen veya içeride bulunan paraya el konulan e-haciz nedir diyenlerin sayısı da her geçen gün artmakta. Bahsettiğimiz işlemin uygulandığı kişiler yine e-haciz nasıl kaldırılır diye de soruyor. Akla ilk gelen çağrışımların yanında ekstra özelliklerin de bulunduğunu söylemek isteriz.

E-Haciz Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Teknolojinin geldiği noktaya baktığımızda hayatımızdaki pek çok işlevi daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilmemize imkan tanıdığını söylemek gerekir. En basit işlemleri bile direkt akıllı cihazlarımızdan mobil halde halledebilmek 24 saatimizi verimli kullanmamızı sağlıyor. Yine önemli özel ve kamu kurumları da uzun bir zamandır online işlemlere geçtiğinden eskideki gibi sıra bekleme benzeri durumları yaşamıyoruz. Açıklayıcı olması adına da eski uygulamaların elektronik ortamlara döküldüğü halinde başına “e-” ifadesi yerleştiriliyor. Yazımıza konu aldığımız e-haciz de söylediklerimiz üzerinden tahmin edeceğiniz biçimde elektronik hacizin kısaltılmasıdır. Devlete karşı ödemediğiniz borçların neticesinde uygulanmaktadır ve bankacılık hakkında önünüze çıkacak pek çok engelin de sebebidir.

E-hacizin uygulanma modeli incelendiğinde genellikle maaşlara uygulandığı görülmektedir. Eğer ciddi miktarlar hesap ediliyorsa araba ya da ev gibi gayrimenkullere de uygulandığı söylenebilir. Resmi dayanağı ise 6173 sayılı kanundur. 55. maddeye göre işlem görülür ve madde gereğince gönderilen bildirimin ardından 15 gün boyunca da hala ödeme tamamlanmamışsa haczin başlatılacağı belirtilir.

Kısaca VEDOP denilen vergi Dairesi Otomasyon Sistemi sayesinde borçlu vatandaşın şahsi bilgileri bağlı oldukları vergi dairesine gönderilir. Aynı zamanda elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı’na da aktarılır. Bankalar GİB tarafından bilgilendirilir ve belli zaman geçince hesaplara işlem gerçekleşip, el konulur.

Hangi Borçlar Yüzünden E-Haciz Uygulanır?

Alınamayan net bilgiler neticesinde kişilerin kafasında soru işaretleri oluşmaktadır. Örneğin aklınıza gelen her borçtan dolayı ifade ettiğimiz türdeki bir yöntemin başlatılmadığını belirtebiliriz. Hangi borçlar yüzünden e-haciz uygulanır hakkındaki detayları hemen aşağıda bulabilirsiniz ve sınırda olanları bir an önce halledebilirsiniz:

 1. Trafik Cezası
 2. İdari para cezaları
 3. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)
 4. Yargılama giderleri
 5. MTV
 6. Mahkeme Cezaları
 7. Haksız mal işgali

E-Haciz Nasıl Kaldırılır? Taksitlendirilebilir Mi?

Elektronik haciz yaşamış kimseler durumun vahametini bildiğinden bir an önce kurtulmanın peşine düşerler. Günümüzde neredeyse tüm parasal işlemler bankalarla yapıldığından hareket edilemez hale gelinebilir. Örneğin vergi cezalarıyla başı dertte olanlar devamlı nakit sirkülasyonuna ihtiyaç duyacağından yine bu cezadan kaynaklı birçok imkandan mahrum kalacaktır. E-haciz nasıl kaldırılır dendiğinde kaldırma işlemi için tarafınıza yollanan bildirimleri dikkate almalısınız. Çünkü haciz başlamadan her şeyin detaylıca anlatıldığı belgeler tebliğ edilip 15 günlük ayrıca bir ödeme dönemi şansı verilir. Tamamını bir anda karşılayamadığınız noktada taksitlendirebilirsiniz. Taksit aşamasında öncelikle ilk aşamada yüzde 20’lik kısmı ödemeniz ve geri kalanını da belirlenmiş zamanlarda vermeniz istenir.

Altını çizdiğimiz 15 günlük süreçte de borcunuzu halledemediyseniz ne yazık ki işlemler başlar. Devamında tüm bankalardaki hesaplarınız gözden geçirilir ve borç karşılanana dek el konulup içerisindeki bakiye alınır. Hesaplanan meblağın tamamlanamadığı durumlarda birçok taşınır veya taşınmazınıza da yönelebilirler. Sizin ödemeniz veya hacizle paranın toplanması halinde işlem biter ve sonrasında ekstradan borçlanmalar yaşamazsanız hesaplarınızda bir sıkıntı söz konusu değildir.

YORUMLAR YAZ