• YARIM ALTIN
  8.157,00
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2196
  % 0,12
 • € EURO
  35,0209
  % 0,07
 • £ POUND
  41,0035
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4540
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3556
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  2296030,516
  % 6,26
 • BIST 100
  %

Deprem Sigortası Zorunlu mu ?

Türkiye sahip olduğu genel coğrafi özellikleri bakımından depreme elverişli bir bölgedir. Bu nedenle ülkemizde her an için deprem yaşanması olası bir durumdur. Deprem anında ve deprem sonrası yaşanılan tsunami, yangın gibi durumlarda oluşan maddi zararları en aza indirmek ve riskleri ortadan kaldırmak için, DASK tarafından zorunlu deprem sigortası yapılmaktadır. Marmara Depremi’nden itibaren zorunlu hale gelen deprem sigortası sayesinde artık binaların güvenliğini sağlamak ve olası bir maddi kayıpları devlet desteği sayesinde karşılamak kolay hale gelmiştir. Bu nedenle günümüzde binaların yarısından fazlasında deprem sigortası bulunmaktadır. Deprem sigortası olmayan binalar için yapılan çalışmalar doğrultusunda tüm binaların sigorta yaptırılması hedeflenmektedir. Bu nedenle deprem sigortası yaptırmak isteyenler, deprem sigortası zorunlu mu 2020 yılı için bilgi alarak binalara sigorta yaptırmaktadırlar. 2020 yılı ve geçmiş yıllar için baktığımızda deprem sigortası yaptırmak zorunludur. Çünkü deprem sigortası sayesinde artık belirtilen poliçe kapsamında yaşanan maddi kayıplar nakit olarak verilmekte ve bu sayede insanlar zararlarını sigorta kapsamında karşılayarak maddi açıdan rahatlığa kavuşmaktadırlar. Deprem sigortası konusunda bilinçlenmeye devam ettiğimiz için artık tüm konut sahipleri bu sigortadan yararlanmaktadırlar. Üstelik yaptırılan deprem sigortası, binaların tüm bölgelerini kapsadığından dolayı, binanız sigortalı iken binanız ister tamamen hasar görsün isterse binanızın bir kısmı hasar görsün hasar durumu ne olursa olsun sigorta kapsamında maddi kayıplarınız karşılanmaktadır.

Deprem Sigortası Neden Zorunludur?

İnsanların yaşamlarını devam ettirmeleri ve barınmaları için gerekli olan binalar, olası deprem durumunda hasar görmekte ve bu durumda insanlar maddi açıdan sıkıntı çekmektedirler. Bu durumun önüne geçmek ve oluşan riskleri engellemek amacıyla DASK tarafından sigorta hizmeti verilmektedir. Verilen bu sigorta hizmeti devlet kontrolü altında olduğu için, artık deprem sonrası yaşanan maddi kayıplar anında karşılanmaktadır. Üstelik bu durumda devlet bütçesine de katkı sağlandığından dolayı, zorunlu deprem sigortası gündemde yerini almaya devam etmekte ve yapılan çalışmalara göre gerekli önlemler alınmaktadır. Bu nedenle deprem sigortası konusunda 2020 yılı için önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Deprem sigortası zorunlu mu 2020 yılı kapsamında araştırma yaparak binalarına sigorta yaptırmak isteyenler, deprem sigortasının zorunlu olduğunu öğrendikten sonra binalarını sigortalatarak devlet güvencesi altına almaktadırlar. Çünkü zorunlu deprem sigortası yaşamın sürdürülebilirliği açısından zorunludur. Üstelik bu sigortayı yaptırmayanlar herhangi bir şekilde binalarını satamazlar. Ayrıca çıkarılan kanun kapsamında su ve elektrik gibi abonelikleri de alamayacaklardır. Böylece deprem sigortasının neden zorunlu olduğunu öğrenenler, edindikleri bilgilerden hareketle vakit kaybetmeden binalarını koruma altına almak için en yakın sigorta acentesine uğrayarak sigorta hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Üstelik 2020 yılı için devrim niteliğinde sayılacak nitelikte deprem sigortası yaptırma konusunda ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Böylece ödenecek prim ücretleri de bu kapsamda belirlenmektedir.

Deprem Sigortası Primi

Yaşanılabilir bir hayat ve daha iyi yapılanma için zorunlu hale getirilen deprem sigortası sayesinde artık her bina yapıldığı andan itibaren ruhsatlı bir şekilde yapılmaktadır. Bu uygulama sayesinde hem devletin giderlerinin azaltılması hem de deprem sonrası yaşanan maddi kayıpların karşılanması planlanmaktadır. Yapılan çalışmalar doğrultusunda gerekli önlemler alınarak deprem anında ve deprem sonrası yaşanan hasarlar sonucu oluşan giderler sigorta kapsamında karşılanarak insanların rahat bir nefes almaları sağlanmıştır. Bu nedenle deprem sigortası zorunlu mu 2020 yılı için araştırma yapanlar en yakın sigorta kurumuna başvurarak deprem sigortası yaptırabilme fırsatı elde etmişlerdir. Fakat deprem sigortası yaptırmadan önce ödenmesi gereken primler bulunuyor. Primlerin ödenmesinin ardından deprem sigortası kısa sürede yapılmakta ve anında devreye girerek binaların güvenliği sağlanmaktadır. Deprem sigorta primleri yapılan çalışmalara göre değişiklik göstermektedir. Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da deprem sigorta primleri değişmiştir. Alınan kararlara göre 2020 yılı için belirlenen deprem sigortası primleri bölgeden bölgeye değişiklik gösterecektir. Yani konut yaptırmak isteyenler 1. ve 5. bölgelerin hangisinde bulunurlarsa o bölgeye göre prim ödeyeceklerdir. 2020 yılı için deprem sigortası primi 40 TL’den az olmamak şartıyla bulunulan bölgeye göre, 110 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu nedenle sizde bulunduğumuz bölgeye göre deprem sigortası primi ödeyerek binanızı koruma altına alabilirsiniz.

Online veya Acente Aracılığıyla Prim Sorgulama

Deprem sigortası primini öğrenmek isteyenler için birden fazla prim sorgulaması yaptırmak için yol bulunuyor. Bu nedenle sigorta primi sorgulatması yapmak için DASK tarafından online sigorta primi sorgulama hizmeti sunulmaktadır. Bunun yanında sigorta acenteleri tarafından da prim sorgulatma hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmetler doğrultusunda artık istediğiniz şekilde prim sorgulatması yaparak teklif alabilir ve alacağınız tekliflerde doğrultusunda binanızı sigorta kapsamında güvence altına alabilirsiniz. Online başvuru yapmak için, istenen bilgileri dikkatli bir şekilde girmeniz gerekir. İstenen bilgiler arasında;

 • Binanızın bulunduğu il ve ilçe
 • Bucak ya da köy
 • Binanın yapısı ve genişliği
 • Binanın yapılış tarihi

gibi kısa bilgiler istenilmektedir. Bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra anında deprem sigorta primini öğrenebilirsiniz. Üstelik tüm sigorta prim sorgulatma ve diğer işlemleri zaman kaybetmeden öğreneceksiniz. Deprem sigortası zorunlu mu 2020 yılı için araştırma yapanlar, sigorta yaptırmanın zorunlu olduklarını öğrendikten sonra sigorta şirketleri adı altında hizmet veren acentelere uğrayarak sigorta yaptırmaktadırlar. Yapılan sigortalar kısa sürede işleme alınmaktadır. Böylece sigorta sayesinde artık binanız devlet teminatı altında yer alacaktır. Çünkü binalarda yaşanan hasarların büyük çoğunluğu deprem kaynaklı olduğu için, deprem sigortası yaptırmak binalar için oldukça önemlidir. Binalar için yapılan tüm çalışmalar ve alınan önlemler sonucu, artık tüm binalara daha korunaklı hale gelecek ve deprem sonrası devletin ödemiş olduğu bütçe giderleri azalacaktır.

YORUMLAR YAZ