• YARIM ALTIN
  8.084,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9559
  % 0,17
 • € EURO
  35,2951
  % -0,22
 • £ POUND
  41,8324
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,5379
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3762
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  2044083,473
  % 1,42
 • BIST 100
  %

Birikim Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Günümüzde para biriktirmek herkes için bir şart haline gelmiştir. Geleceğine yatırım yapmak isteyen kişiler gelirlerinin bir kısmını birikimlerine ayırmakta ve bu sayede geleceklerine yönelik yatırımlar yapmaktadırlar. Bu birikimi yapmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. İsteyen parasını TL olarak biriktirebilirken isteyen herhangi bir döviz olarak biriktirebilir.

Dolar, Euro, Sterlin hangi para için istenirse o para birimi için birikim hesabı açılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise her banka her para birimi için aynı oranlarda faiz vermemektedir. Birikim hesabı nedir? sorusunun cevabı da böylece verilebilir. Birikim hesapları düzenli olarak paranın veya değerli emtiaların birikiminin yapıldığı bir hesap türüdür.

Birikim hesapları belirli aylar ve seneler üzerinden ilerler. Örnek vermek gerekirse 1 senelik süreyle bir birikim hesabıaçılır, buraya paralar eklenir ve bunun üzerinden de belirli bir faiz oranı işletilir. Eğer dolar üzerinden bir faiz hesabı açılırsa buna verilecek faiz çok daha farklı olacaktır TL üzerinden hesap açıldığı takdirde de uygulanan faiz oranları çok daha büyük farklılık gösterecektir.

Yani birikim hesapları parayı biriktirmek için doğru bir hesap türüdür. Bu hesap türlerinin süreleri bulunmaktadır ve sürelerine göre de türleri değişmektedir. Kimisi 1 yıl üstü kimisi 3 yıl üstü şeklinde ilerlemektedir. Bununla birlikte çeşitli birikim hesaplarının varlığından da söz edilebilir. Birçok banka altın birikim hesabı da sunmaktadır. Yani sürekli olarak bankalar üzerinden altın alımı yapılarak bu altınlarda birikim hesabında saklanarak sürekli olarak katlanabilir. Bankalar birçok birikim seçeneği sunmaktadır. Her bankanın her bir birikim seçeneğine verdiği faiz oranları ise tamamen değişiklik göstermektedir.

Mevduat Birikim Hesabı Nedir, Ne Kadar Süreyle Açılır?

Mevduat birikim hesabı uzun süreli bir biriktirme şeklini ifade etmektedir. 3 yıl ile 10 yıl arasında bir birikim yapmak isteyen kişiler bu birikim hesaplarını tercih eder. Bu hesapların avantajı güzel faiz oranları sunmasıdır. Uzun süre boyunca az az bile biriktirilse bir dağ ortaya çıkacaktır. Bundan dolayı bu birikim hesapları da tercih edilebilir.

Bu birikim hesabının avantajları uzun süre boyunca birikim yapmaya olanak sunması, iyi faiz oranları vermesidir. Bununla birlikte eğer istenirse hesaba aylık ya da 3 ayda bir şekilde sürekli olarak para ilave edilebilir. Böylece uzun seneler boyunca para eklenerek sürekli olarak birikim artacaktır. Tabii ki uzun süreli bir yatırım söz konusu olduğu için bu kadar uzun süreli bir birikim yapmayı düşünmeyen kişilerin tercihi daha kısa süreli birikim hesapları olabilir. Hangi birikim hesabının seçileceğini düşünmek için diğer birikim hesaplarına bakmakta da yarar vardır.  Mevduat birikim hesabı nedir? Sorusunun cevabı kısaca, uzun süreli olarak para biriktirmek için oluşturulmuş bir çeşit birikim hesabı denebilir.

Esnek Birikim Hesabı Nedir, Avantajları Nelerdir?

Birikim hesaplarından bir diğeri ise esnek birikim hesabıdır. Esnek birikim hesabı nedir? sorusunun cevabı ise verilecek olan düzenli talimatlarla sürekli olarak çeşitli alanlarda para biriktirmektir. Bu alan TL olabilir Döviz olabilir, çeşitli fonlar olabilir. Yani ne istenirse istensin ona düzenli olarak yatırım yapılır. Bu sayede para sürekli olarak katlanarak artar. Esnek birikim hesabı uzun süreli bir yatırım türüdür ve bundan dolayı bu yatırımı yapan kişilerin de uzun süre boyunca yatırımlarının süreceğini bilmelidir. Mevduat birikim hesabı gibi yıllar boyunca esnek birikim hesabında paralar biriktirilir ve bir süre sonra çok ciddi miktarda paralara ulaşılmış olunur.

Birikim Hesabı Tercihi Neye Göre Yapılmalıdır?

Herkesin hedefleri farklılık göstermektedir. Bundan dolayı nasıl bir birikim hesabı tercih edileceği de bu hedeflere göre değişiklik gösterir. Uzun süreli bir birikim düşünülüyorsa mevduat birikim hesabı veya esnek birikim hesabı tercih edilebilir. Herkesin bekleme süresi bu kadar uzun olmayabilir, daha acil paraya ihtiyaç duyan kişiler 1 seneye kadar olan bir hesap seçebilir. 1-3 sene arası hesaplar da bulunmaktadır, yani bekleme süresi göz önünde bulundurularak kararlar alınmalıdır.

Uzun süre bekleme ihtimali olmayan birisinin uzun süreli bir yatırım düşünmesi pek gerçekçi olmayacaktır. Bu yüzden kişiler kendilerine en uygun en gerçekçi hesapları seçmeli ve böylece birikimlerini yaparak paralarına para katmalıdırlar.

Birikim Yapmanın Yolları Nelerdir?

Birikim yapma konusu için kısada olsa bahsedilmesi gereken konulardan birisi de birikim yapmanın yolları olacaktır. Birikim yapmak kimi insan için basit kimi insan içi de zordur ancak her zaman için damlaya damlaya göl olacaktır. Birikim yaparken hesaba atılan paranın azlığı çokluğu önemsenmemelidir. Küçük paralar da eklenerek bir süre sonra dağ gibi olan birikime katkı sağlayacaktır.

Birikim yapmak için tam anlamıyla ihtiyaç olmayan şeylerin alımı azaltılmalıdır. Onlar yine alınmış sayılarak paraları birikim hesaplarına aktarılabilir.  Böylece zamanla köşeye atılan para da biriken para da sürekli olarak artacaktır. Para biriktikçe biriktirme isteği de aynı oranla artmaya devam edecektir ve günün birinde biriken paraların ne kadar yükseldiği kolayca görülecektir.

YORUMLAR YAZ