• YARIM ALTIN
  8.134,00
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2176
  % 0,11
 • € EURO
  35,0185
  % 0,07
 • £ POUND
  40,9795
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4524
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3569
  % 0,38
 • BITCOIN/TL
  2292538,534
  % 6,91
 • BIST 100
  %

Banka Altın Hesaplarından Vergi Alınıyor Mu?

Yatırım konusunda ülkemiz insanının aklına en çok yatanı daima altın olmuştur. Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp ekonomi piyasalarında da güvenli liman şeklinde nitelenirken dünya genelinde yaşanan her türlü problemde, krizde ilk olarak altın fiyatı yukarıya çıkmaya başlar. Haliyle tansiyonu düşük bir ortam olmadığı sürece kıymetli madenlerin ivmesini sürdüreceği ve yatırımcısına daima kazandıracağı söylenebilir. Bu yüzden de uzun vadeli düzeyde tatmin edici getiriler sunan altına yönelimler hiçbir zaman azalmıyor. Yine kuyumcudan alıp yastık altında saklamak gibi bir durum da var ancak günümüzde bankayı tercih edenlerin sayısı da artıyor. Özellikle 2010 ve sonrasında popülerleşmeye başlayan banka altın hesapları sayesinde online olarak alım gerçekleştirmek mümkün. Böylelikle kapalı çarşı gibi merkezleri dolaşıp en uygun altın fiyatı nedir sorusunun cevabını bulmaya gerek kalmıyor. Direkt internet vasıtasıyla bankaların altın kur makasları kontrol edilerek en düşük olanında hesap açılıp hemen alınabiliyor. Dolayısıyla vatandaşlar açtıkları banka altın hesaplarından vergi alınıyor mu türünde sorular da yöneltiyor.

Altın Hesaplarında Vergi Var Mı?

Öncelikle vadesiz hesaplar içerisinde varlığını sürdüren hiçbir döviz, emtia veya TL için vergi alınmadığını belirtelim. Sadece alım ve satım aşamasında bankanın ya da devletin koyduğu bazı ek masrafları ödemeniz istenir. Yazımıza konu aldığımız banka altın hesapları adına da aynı durum geçerlidir. Mobil şubeden altın almak için emir verdiyseniz aktif olarak bankanın kur makasını ve devletin koyduğu kambiyo vergisini ödemek durumundasınız. Altının piyasa fiyatının üzerine bahsettiğimiz bu iki değişken eklenerek size nihai miktar yansıtılmaktadır. Kurumun koyduğu makas farkı kendi inisiyatifinde olduğu için bankadan bankaya değişir. Kambiyo vergisi ise tüm finans kuruluşlarında aynı oranlarda geçerlidir ve devlet yönetimi tarafından konulmuştur. Çokça merak edilen hususlardan birisi de bankadan altın satarken vergi ödenir mi olsa da satarken hiçbir vergi ödemeniz gerekmediğinin altını çizelim.

Banka Altın Hesaplarında Kambiyo Vergisi Ne Kadar?

2019 yılının son aylarında devreye alınan kambiyo vergisi öncelikle dolar alımı sırasında uygulanmıştı. Altının durdurulamaz yükselişi sonrasında bu madene de uygulanmaya başlanırken 24 Mayıs 2020 itibariyle yüzde 1’e çıkarılmıştı. Yani alım sağladığınız anda yüzde 1’lik bir miktar ödemeniz gerekmekteydi. Ayrıca valör uygulamasının da aynı dönemde aktive edildiğini söyleyelim. Bu da 100 gramın üzerindeki altınların bir sonraki gün hesabınız yansıyacağı yönünde bir karardır.

Ardından alınan yeni karara göre 30 Eylül 2020’den sonraki alımlarda kambiyo vergisi tekrardan yüzde 1’den binde 2’ye düşürüldü. Nihayetinde yatırımcıların mesul olduğu bir masrafta daha indirime gidildi.

YORUMLAR YAZ