• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Babamın Mal Varlığını Nerden Öğrenebilirim?

Taşınır ve taşınmaz mal varlıklarını mirasçılar tarafından öğrenilmesi, adil şekilde mirasçılar arasında malların paylaşılması için kanuni bir yükümlülüktür. Ölen kişinin birinci derece yakınları kendilerine kalan malları adil bir şekilde paylaşabilmek için çeşitli kanallardan kendilerine kalan malları araştırarak öğrenebilirler. Pek çok kişinin merak ettiği soru ise babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim? Sorusudur. Ölen kişin evlatları babalarından kalan malları öğrenebilmeleri için izleyecekleri yollardan söz ederek yazımıza devam edelim.

Miras Araştırması Nasıl Yapılır?

En çok merak edilen konular arasında kişilerin babalarından kendilerine kalan taşınır ve taşınmaz malları nasıl ve nereden öğrenebileceği oluyor.

Arama motorlarına yazılan miras araştırması nasıl yapılır? Sorunun cevabını bizde araştırdık. Babasını kaybeden çocuklar haklı olarak kendilerine kalan miraslık malları öğrenme isteyerek babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim? Sorusunu araştırmaya başlıyorlar.

Esasen kanuni bir yükümlülük olan kendisine kalan mirası öğrenmek aynı zamanda kardeşler arasında adil bir miras paylaşımı için gereklidir. Ölen babanın taşınmaz malları tapu dairelerinden öğrenilebilir. Ancak vefat eden babanın bankalarda kalan paralarını çocukları bilmiyor olabilir. Bu nedenle babadan kalan mirasları araştırmak bütün kardeşlerin görevidir.

Babamın Mal Varlığını Nerelerden Öğrenebilirim?

Vefat eden babanın çocuklarına bıraktığı her türlü mal varlığı mirasçılar arasında eşit olarak pay edilmesi, hem dinimize göre, hem de Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yasal bir işlemdir. Bazı nedenlerden dolayı vefat eden babanın çocukları babalarının mal varlığı bilmiyor olabilir. Bu nedenle pek çok kişi Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim? Telaşı ile ne yapacağını bilemiyor. Mirasçı kardeşler babalarından kalan mal varlıklarını şu kanallardan araştırarak öğrenebilirler:

 • Babanızın mal varlığını, Türkiye.gov.tr adresine girerek e-devlet üzerinden e- vatandaşlık sistemi ile taşınmaz mal varlıklarını öğrenmek için, tapu sorgulaması yapabilirsiniz.
 • Babanızın bankalarda kalan paralarını öğrenmek için babanızın ölüm veraset belgesi çıkartarak babanızın parası olduğunu tahmin ettiğiniz bankalara dilekçe yazarak başvuru yapabilirsiniz. Bu bankalar size yazılı olarak babanızdan para kalıp kalmadığını bildireceklerdir.
 • Babanızdan size kalan mal varlıklarını öğrenmeniz için öncelikle veraset ilamı çıkartmanız gerekiyor. Bu belge ile Sulh Hukuk mahkemesine başvurarak babanızdan size kalan mirasın tamamını öğrenebilirsiniz.
YORUMLAR YAZ