• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2102937,211
  % 0,52
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Arabam Kaç Para Eder?

Arabam kaç para eder sorusu özellikle ikinci el otomativ piyasasının hareketlenmesiyle sık sık sorulmaya başlandı. İkinci el otomobil piyasasındaki fiyat artışları, otomobil satışlarını destekliyor ve bu da fiyatların artmasına neden oluyor. Geçen sene aldığınız bir arabanın bu yıl %50-60 daha fazla elde etmesi de bu yüzden olan bir şey. Tüm bunlara ek olarak pandemi dolayısıyla azalan oto sanayi üretimi de ikinci el araç fiyatlarının artışını destekliyor. Peki arabam kaç para eder, kendi aracımı kaça satabilirim? Hepsi ve daha fazlası bu yazıda sizleri bekliyor.

Arabanın Değeri Nasıl Hesaplanır?

Arabam kaç para eder? Arabanın değeri, kaç kilometrede olduğu, hasar kaydı ve yaşı ve en önemlisi piyasa fiyatı olmak üzere birden çok etmene bağlı bir şekilde hesaplanmaktadır. Hesaplamada kullanılan bu temel ölçütler arasında az önce de bahsettiğimiz gibi piyasa fiyatı çok büyük önem arz eder. Çünkü diğer ölçütleri kullanarak aracınızın net değerine ulaşmasınız kolay değildir.

Kilometre Aralığındaki Araç İlanlarına Bakın

Aracınızın kilometre aralığındaki ilanlara bakmanız aracınızın ne kadar ettiğini önemli ölçüde etkiler. Çeşitli ilanlara bakarak aynı yaşta ve benzer kilometrelere sahip araçların ne kadara satıldığını görmeniz çok kolaydır. Sahibinden veya arabam gibi sitelerdeki ilanlar, aracınızın değeri hakkında çok önemli ipuçları vermektedir.

Ekspertiz Tutun

Arabam kaç para eder? Aracınızın net değerini öğrenmek için ekspertiz tutabilirsiniz. Fakat ekspertiz bu işlem için ortalama 1 bin lira civarında para almaktadır. Ekspertiz kullanarak hızlı bir şekilde aracınızın ne kadar ettiğini öğrenebilirsiniz.

 1. Ekspertiz araç değeri hakkında bilgi verir fakat piyasa koşullarına göre bilgi veremez.
 2. Yani bir model araç bulunamıyorsa fiyatı çok artmış olabilir, bu nedenle ekspertiz araç değerini düşük gösterebilir.
 3. Aynı şekilde piyasada araç bolluğu oluştuğunda, ekpertiz olması gerekenden fazla değerde aracınızı gösterebilir, yani aslında araç değerleme de en temel ölçüt, ikinci el araç piyasasıdır.

Hasar Kaydı

Hasar kaydı aracınızın değerini düşüren ve hesaplama yöntemlerinde eksik yer tutan en önemli etmelerden biridir. Normal şartlarda bir aracın değerinden hasar maliyeti çıkartılarak hasar kaydı sonucu gerçek değeri bulunur. Örneğin aracınızda 5 bin liralık bir hasar varsa ve 60 bin lira değerine sahipse, gerçek değeri 55 bin lira olacaktır.

Hasar kaydı çok önemlidir ve aracınızın değerini düşüren temel etmenlerden biridir. Bu nedenle aracın sigortalı olması hem sizin adınıza hem de aracın değerinin düşmemesi adına çok önemlidir.

Kilometre Araç Değerini Ne Kadar Düşürür?

Türkiye’de sıfır araç satın alımları çok yüksek olmadığından, ikinci el araç fiyatları ile sıfır araç fiyatları arasında uçurum fiyat farkları yoktur, fakat gelişmiş ülkelerde bunlar ciddi fark etmektedirler. Örneğin Almanya’da 20 bin euro’ya satılan sıfır bir aracın ikinci eli ve 200 bin kilometre yapmış olanı 2 bin euroya alıcı bulabilir. Fakat Türkiye’de sıfırının yarısı fiyatına ikinci el bulabilirsiniz. Bu açıdan bakarsanız, aracın ikinci el olması değerini çok da düşürmüyor.

100 bin kilometre yapmış bir araç, eğer yeniyse sıfır modelinden ortalama %30-40 daha ucuz olmalıdır. 200 bin kilometre yapmış bir araç, sıfırından %50 daha ucuz olmalıdır. 300 bin kilometre yapmış bir araç, sıfırından en az 4 kat daha ucuz olmalıdır. Bunlar temsili rakamlardır, gerçek rakamları yalnızca piyasa belirler.