• YARIM ALTIN
  8.154,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2236
  % 0,13
 • € EURO
  35,0281
  % 0,09
 • £ POUND
  41,0054
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4532
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3559
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  2295717,186
  % 6,30
 • BIST 100
  %

Arabalara E-Haciz Uygulanır Mı?

Çeşitli borçlar nedeniyle insanlar yasal takibe düşebiliyor ve devamında da haciz işlemi uygulanıyor. Halihazırda ekonomik anlamdaki darboğazın gün geçtikçe artması varlıkların haczedilmesiyle daha da kötü bir hale geliyor. Ödenmesi gereken borçlar karşılanmadığı durumlarda borcu borçla kapatma gibi bir yöntem genellikle çevreye, eşe dosta veya esnafa olan borçlarda geçerli olabiliyor. Çünkü günümüzde resmi kurumlar olan ödemelerinizin hemen hemen hepsi ortak bir sistem ile görünebiliyor veya işlemlerinize dair bilgileriniz iki kurum arasında transfer edilebiliyor. Bu yüzden bir ödeme sebebiyle bütün hareketlerinize ve hesaplarınıza bloke konulabiliyor. Karşı taraftan yönlendirilen bildirim ve tebliğlere göre yol izlendiği durumlarda ise kanunların sunduğu avantajlardan faydalanıp minimum zararla atlatmak mümkün. Örneğin birçok sohbette denk geldiğiniz acaba arabalara e haciz uygulanır mı konusu hakkında bilgi sahibi olmanız sizi bazı zorluklardan kurtaracaktır. Nihayetinde kurumlar karşılamanız gereken tutarları banka hesaplarınızda bulamadığında e-haciz yöntemiyle diğer varlıklarınızdan temin etmeye çalışacaktır.

E-Haciz İşlemi Arabalara Uygulanıyor Mu?

Elektronik sistemlerin günden güne yayılmasıyla beraber özel veya kamu fark etmeksizin her kurumun işlemleri çevrimiçi platformlara taşıyor. Böylelikle zamanla hacizler de geçmişteki gibi eve gelip eşyaları almanın yanında online ortamlarda da gerçekleşiyor. İyice detaylandırılmaya başlanan bu yöntem şekli özellikle vergi borçları nedeniyle uygulanıyor. Çoğu zaman maaşlara el konulmasıyla sınırlandırılabilirken miktarın ne denli büyük olduğu değerlendirilerek taşınır, taşınmaz bütün varlıklarınız hesaplara eklenebilmektedir. E-haciz arabalara uygulanıyor mu sorusunun cevabı ise evettir. Haczin tebliğ edilmesinin ardından kanun gereğince şans tanına 15 günde herhangi bir ödeme emri vermezseniz veya taksitlerle ödeyeceğinizi belirtmezseniz uygulama başlatılır. Maaşların ve banka hesaplarının bir nevi sizin şahsi kontrolünüzden çıktığı noktada yeterli bulunmazsa çokça karıştırılan araç bağlama işinden farklı biçimde arabalara da e-haciz uygulanabilir.

Ödenmeyen hangi borçlar yüzünden e-haciz uygulanır türünde bir düşüncedeyseniz sırayla belirtebiliriz. Trafik, KYK, MTV, haksız mal işgali, mahkeme, yargılama, idare para cezalarının tamamı ifade ettiğimiz durumu yaşamanıza neden olmaktadır.

E-Haciz Olan Bir Araba Satılabilir Mi?

Büyük ölçekteki borçlarınızın bankada yer alan sermayeniz, birikiminiz üzerinden halledilemediği taktirde arabanızla ödendiğini söylemişti. İcra takibinin tahsille sonuçlanmasıyla birlikte e-haciz konulan bir araba satılabilir mi sorusu maalesef ki hayırdır.

Yaklaşık 20 – 30 yıl öncesine gittiğimizde klasik biçimde haciz şekli evlere gelip eşyaları almaktı. Fakat yasal değişikliklerle vatandaşların hayatını minimum şartlarda da olsa devam ettirebilmesi amacıyla çeşitli kolaylıklar tanındı. Söz gelimi konutta 2 kişi varsa ve bu 2 kişinin yatabileceği kadar yatağın bulunması durumunda yatak dışındaki eşyalar hesap edilir. Böyle değerlendirildiğinde de borçların tamamını kapatmak mümkün olmuyor ve ekstra çözüm    yolları aranıyor. Diyelim ki benzer şeyleri yaşıyorsanız ev, araba gibi varlıklarınızın artık yetkililerce satılabileceği ihtimali ortaya çıkmıştır. Aracın satılması sonrası borç kapatılıp kalan miktar yine vatandaşın kendisine iade edilmektedir.

İcra dışında bireyler direkt kendileri arabayı satmak isterse notere gittiğinde olumsuz yanıt alacaktır. İcra takibinin ve tahsilin başlamasından kaynaklı sadece bu olaylara ortam hazırlayan borç ödendiğinde satmak mümkün hale gelecektir. Örneğin gerekli uygunluklar bulunduruluyorsa bankadan kredi çekip hacze sebep ödeme gerçekleştirilir ve devamında da araç elden çıkarılır. Gelen parayla da kredi ödenirse kişiler tüm işlemleri tamamen kendi kontrollerinde sağlayabilirler.

YORUMLAR YAZ