• YARIM ALTIN
  8.146,00
  % -0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2110
  % 0,10
 • € EURO
  35,0268
  % 0,09
 • £ POUND
  41,0089
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,4518
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3559
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  2294226,122
  % 6,19
 • BIST 100
  %

Araba Fiyatları Düşer Mi?

Ülkemizde ve tüm dünyada etkisini artıran koronavirüs salgını, araba fiyatları düşer mi, araba fiyatları artar mı gibi soruları aklımıza getirmeye başladı. Pandemi sürecinde azalan sıfır otomobil üretimi, ikinci el araç piyasasının canlanmasına ve balon gibi şişmesine neden oldu. Bu da özellikle ikinci el araçların ciddi anlamda fiyatlarının yükselmesine ön ayak oldu. Geçen sene 50 bin lira olan ikinci el bir araç, şu anda 80 bin lira ile 100 bin lira aralığında satılıyor. Bu bağlamda yakın zamanda araba fiyatları düşer mi sorusunun mutlaka cevaplanması gerekiyor.

Pandemi Bitene Kadar Araba Fiyatları Düşmez

Otomobil üretiminin azalması nedeniyle çoğu insan sıfır araç alamıyor ve bu nedenle ikinci el araçlara yöneliyorlar. Pandemi dönemi bitmeden veya pandemi süresince otomobil üretimi artmadan, araba fiyatlarının düşeceğini söylemek pek mümkün görünmüyor.

Araba Fiyatları Çıkmaya Devam Eder Mi?

Otomobil piyasasında harcamaların gittikçe azaldığını görüyoruz, bu da otomobil talebini düşüren etmenlerden biri. Otomobil talebi pandemi süresince düşmeye devam ederse, ikinci el araçlarda bir ucuzlama görülebilir ancak yine de zayıf bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası araç piyasasının hareketlenebilmesi için otomobil üretiminin artması gerekiyor.

Almanya Otomobil İhracatı Ne Durumda?

Şu anda dünyada kullanılan her üç arabanın biri alman arabası. Doğal olarak, Almanya’nın otomobil ihracatı da bu konuda çok önemli bir etken diyebiliriz.  Dış ticaret verilerini incelediğimizde, Almanya’nın otomobil satışlarında önemli bir gerileme görüyoruz, bu da ikinci el araçların artacağına işaret ediyor.

Koronavirüs’te Almanya Çok Önemli

Almanya’nın koronavirüsü yenmesi veya vakaların çok ciddi oranda azalması, dış ticaret verilerine ve dolayısıyla araba satışlarına yansıyacaktır. Ülkedeki virüsün azalması, diğer ülkelerle olan ticaretlerini artırmalarını sağlayabilir. Arabaların yeniden üretilmesi ve ülkemize satılması ile beraber, yine ikinci el araç piyasasında bir fiyat düşüşü görmek mümkün olabilir.

2022’ye Kadar Araba Yok

Pandemi sürecinin en erken 2022 yılında kontrol altına alınabileceğine yönelik haber ve uygulamaların ardından, 2022 yılında büyük bir ikinci el araç ucuzlaması görmek mümkün olabilir. Ayrıca sıfır araçların da ucuzlamasıyla beraber ikinci el araçlara ilgi azalcak ve dolayısıyla ciddi bir fiyat düşüşü olacaktır. Araba fiyatları düşer mi sorusunu bu bağlamda 2022’ye kadar ‘’Hayır’’ şeklinde cevaplayabiliriz.

YORUMLAR YAZ