• YARIM ALTIN
  8.147,00
  % -0,48
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2317
  % 0,15
 • € EURO
  35,0505
  % 0,15
 • £ POUND
  41,0211
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,4542
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3570
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  2287611,476
  % 6,46
 • BIST 100
  %

Altından Faiz Kazanılabilir Mi?

Değerli madenler arasında altın ekonomi piyasaları içerisinde daima güvenli liman şeklinde nitelenilir. Yatırım araçları arasında da uzun vadeli enstrümanlar içinde istikrarlı fiyat grafiğiyle öne çıkan altın ile para kazanmak diğer araçlara nazaran bazıları için daha mümkün görünüyor. Nihayetinde altına yatırım yapmak gibi bir tercihte bulunduğunuzda normal para birimlerine göre olası krizlerde güvende kalabiliyorsunuz. Ayriyeten ülkelerin ellerindeki varlıklar bile altın birikimi veya sahip oldukları ekonomik değerler bu değerli emtia ile ölçüldüğünden tüm otoriteler tarafından daima kabul edilir bir tarafı vardır. Tercih edilmesine dair sayılabilecek daha onlarca avantaj varken halihazırda bu yatırım aracına yönelmiş kişiler kendilerine altından faiz kazanmak yönünde bir hedef koyarak kazançlarını katlamanın peşindedir. Fakat günümüzde altından faiz kazanılır mı konusunda yeterli derecede bilgiyi bulamayanlar mevcut. Biz de bugünkü yazımızda altın ile faiz kazanmak konusunun ayrıntılarını vereceğiz.

Altın Hesabına Faiz Var Mı?

Bankalardan hesap açtığınızda ilk aşamada tarafınıza standart bankacılık işlemlerinde kullanabilmeniz adına vadesiz bir hesap tanımlanır. Sonrasında tercihinize bağlı olarak vadeli hesaplar da açabiliyorsunuz. Vadeli türündeki hesaplarda çalıştığınız bankanın faiz oranı ölçeğinde varlıklarınız için risksiz para kazanma imkanınız bulunur. Altın hesabı açmak da aynı şekilde gerçekleştirmektedir ve uygulamak isterseniz altın hesabına faiz yansıtılabilmektedir. Mobil bankacılıktan saniyeler içerisinde oluşturacağınız hesaba, diğer hesaplarınızdaki paralarla değerli madeni satın alarak aktarıyorsunuz. Ardından altın faiz oranları değerince vade tamamlandığında hesabınıza altın faizi yansıtılır. Sadece ülke para birimlerine yönelik böyle bir imkan olduğu düşünülse de altınların da artık kolay biçimde dijital piyasalarda dolaştırılmasıyla işlemlerin gerçekleşmesinin önü açıldı.

Altın Hesabı Açtırmak Avantajlı Mı?

Piyasaları yakından takip ediyorsanız, en azından bir bankadan herhangi bir para birimiyle ilişkilendirilmiş hesabınız olmalıdır. Aksi taktirde piyasalardaki yatırım enstrümanlarına katılamazsınız ve sadece izlemekle yetinirsiniz. Her dönemin parlayan yıldızı olan ve son zamanlardaki fiyat artışıyla iyice gözlere çarpan altın için bir hesap oluşturmak elbette avantajlıdır. Çünkü altın hesabının avantajları öncelikle sizin fiziksel olarak saklamanız gereken alandan başlar. Bankadan altın almak ile depolama, hırsızlık tehlikeleri gibi riskleri kenara atarken altının yükselmesi ve düşmesi durumunda anında müdahalelerde bulunup altın alım satımı sağlayabiliyorsunuz. Üstelik kağıt paralara benzer biçimde vadeli altın hesabı faiz kazancı da bankada bekletilen varlıklarınızın değerlenmesine olanak tanır.

Altından Nasıl Faiz Kazanılır?

Bankanızla iletişime geçip altın hesabı açma isteğinizi belirtebilirsiniz. Yine yukarıda belirttiğimiz üzere internet ve mobil şubelerde bu işlemi siz de yapabilirsiniz. Hesap oluşumunun akabinde altın faiz vadelerine bakarak ekonomik anlayışınıza uygun bir tanesini seçmelisiniz. Karar verip onayladığınız taktirde altın hesabına faiz işlenecek ve seçtiğiniz vade süresince altını hesaptan çekmek gibi taleplerinizde faizden yararlanamayacaksınız. Vade tamamlandığında altın faiz oranı miktarı hesaplanarak üzerine eklenecektir. Böylece altından faiz kazanılabilir mi sorusunun cevabı pek tabii ki evettir diyebiliriz.

Altına Faiz Veren Bankalar

Kurumlar genellikle belli başlı hizmetler özelinde yoğunlaşırlar. Kimi bankalardan altın satın almak istediğinde böyle bir hizmeti hiç vermediğini de fark edebilirsiniz. Hatta altına faiz veren banka var mı dediğinizde alternatif sayıları azalmaktadır. Biz de değerli madenler konusuna ilgi gösteren ve varlıklarını bu yönde değerlendiren takipçilerimizin yararlanabilmesi adına altına faiz veren bankalar incelemesi yaptık. Aşağıda listeleyeceğimiz kurumlar arasından tercihinizi gerçekleştirebilir ve altından faiz almak noktasındaki niyetinizi uygulamaya koyabilirsiniz.
1. ING Bank
2. Denizbank
3. TEB
4. Garanti Bankası
5. Akbank
6. Odeabank
7. Kuveyttürk
8. Halkbank

YORUMLAR YAZ