• YARIM ALTIN
  8.103,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9612
  % 0,19
 • € EURO
  35,3328
  % -0,11
 • £ POUND
  41,8364
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,5392
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3756
  % 0,39
 • BITCOIN/TL
  2035779,610
  % 0,97
 • BIST 100
  %

Altın Bankadan Mı Alınmalı Kuyumcudan Mı Alınmalı?

Yatırım araçlarına yönelik alınan yeni kararlar sonrasında vatandaşlar hangi yatırım araçlarına yöneleceğinden ziyade hangi platform üzerinden alım gerçekleştireceğini dahi bilemeyebiliyor. Nihayetinde hizmetlerdeki seçenek bolluğunun kurumlar konusunda da var olduğu söylenebilir. Burada hizmet ücretleri ve masraflar değerlendirilerek bir yol çizilmelidir. Örneğin Türkiye’deki sıradan bireyler yatırım yaparken genellikle altına yönelirler. Bankaların altın hesabı açma imkanı da tanımasıyla beraber kuyumcudan alıp yastık alına saklamak modeline bir alternatif geldi. İnsanlar da durumlarına uygun yerden alıp hem parasının değerini korumak hem de zaman içerisinde kar etmenin peşinde. Özellikle alınan kararların ardından altın alma aşamasında çeşitli vergilendirmeler uygulanmaya başlandığından hangisinin daha masraflı olabileceği dahi hesaplanamıyor. Biz de soruları yanıtlandırmak ve akıllardaki bulanıklığı netleştirmek adına altın bankadan mı alınmalı kuyumcudan mı alınmalı sorusunu yanıtlıyoruz.

Bankadan Altın Almak Mantıklı Mı?

Vatandaşların geleneksel yatırım aracı altına yatırım yapmak finansal teknolojilerinin gelişmesiyle daha da çeşitlendi. Bu yüzden direkt fiziksel altın almak, bankadan hesap açmak, altın fonu almak gibi birbirlerinin yerini dolduracak detay var. Aktif biçimde kullanılan, maaşların yattığı ve diğer işlemlerinden faydalanılan bankadan altın almak da yine durumuzu değerlendirdiğinizde size mantıklı gelebilir. Neticede fiziksel şekliyle aldığınızda evinizde saklarken her zaman güvenlik endişesi duyarsınız. Şu anki fiyatlar da düşünüldüğünde hırsızların hiç olmadığı kadar arayışta olduğu tahmin edilebilir. Bu yüzden ilk etapta banka üzerinden alım gerçekleştirmenin avantajlı olduğu söylenebilir. Dezavantajı ise yatırımınızı fiziki anlamda elinizde tutamadığınızdan sadece hesabınıza yansıyan sayılar formatında görürsünüz. İnsanımız genellikle somut varlıklara yoğunlaştığından hesapta duran bir varlığa karşı aynı şeyi hissedemeyebilir. Masraf bakımından yaklaştığımızda da kuyumcularda olduğu gibi bankalarda da bir kur makası vardır ancak oran esnaflara oranla düşüktür. Kur makasından sonra da üstüne binde 2’lik devletin koyduğu kambiyo vergisini ödemelisiniz. Bankadan altın almanın dezavantajları arasında gösterilebilecek bir madde de fiziksel teslimat sırasında karşılamanız gereken ücrettir. Hal böyle olunca toplamda 3 ayrı masrafa tabi tutulacağınızı belirtmek isteriz.

Kuyumcudan Altın Almak Karlı Mı?

Herkes finans kuruluşlarındaki alımı yapmak istenildiğinde tamamlanması gereken 3 ödemeyi görünce acaba kuyumcudan altın almak daha mı karlı diye soruyor. Fakat makasları, vergileri, komisyonları fark eden kuyumcular da belli yüzdelerde fiyatları arttırmaktadır. Örneğin kapalı çarşıya gidip analiz yapmaya çalıştığınızda ekrandaki fiyatların üzerine bazen 10 20 Türk Lirası konulduğunu dahi görebilirsiniz. Sonuç olarak sadece kuyumcunun komisyonunu ödüyorum ve altınımı fiziksel olarak alıyorum diye düşünmemenizde fayda var. Belki de ödeyeceğiniz tek tutar bankanın yansıtacağından yüksektir. Çalışacağınız bankanın fiyatlandırmasını ve kuyumcunun hesap makinesine yazdığı miktarı görüp kıyaslayarak almalısınız. Pek tabii ki kuyumcu size fiziki altın verdiği için saklama ve güvenlik derdiyle de baş başa kalırsınız. Çevrenizin yeterli güvenli bir ortam olmaması halinde hırsızlık olaylarının mağduru olabilirsiniz.

Altın Hesabı Mı Açmalıyım? Kuyumcudan Mı Altın Almalıyım?

Kısaca özetlemeye çalışırsak bankalar resmi kayıtlı işlemler gerçekleştirdiğinden ve kar ettikleri halde varlıklarını sürdürebildiklerinden sizlere kendi kar marjlarını, kambiyo vergisi ve devamında ileriki tarihlerde fiziksel altın talep ettiğinizde komisyon yansıtarak 3 masraf çıkartırlar. Kuyumcularsa sadece kendilerine özel tek bir fiyattan satarlar. Elbette piyasayı gözlemlediklerinden altının normal fiyatından daha yüksek bir meblağı size sunabilirler. Buna göre her türlü krize karşı tetikte olmak ve yastık altında güvenle saklayabileceğinizi düşünüyorsanız kuyumculara yönelebilirsiniz. Saklamakla, kiralık kasayla uğraşmam diyenlerin dışında devamlı altın al sat yapmak şeklinde para kazananlar için elbette bankalar uygun olacaktır.

YORUMLAR YAZ