• YARIM ALTIN
  8.169,00
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2169
  % 0,11
 • € EURO
  35,0329
  % 0,11
 • £ POUND
  40,9968
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4507
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3563
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  2285777,632
  % 6,10
 • BIST 100
  %

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel emeklilik sistemi kısaca; devletin %25 katkı verdiği, tamamlayıcı tasarruf ve yatırım sistemidir. Katılımcı olabilmek için; kişinin 18 yaşını doldurması, ayırt etme gücüne sahip olması ve kısıtlı olmaması yeterlidir. AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. bu sisteme girmek isteyen katılımcının hak ve yükümlülüklerine dair tüm bilgilendirmeyi katılımcıya yapar.

Ayrıca katılımcı olacak kişinin beklentilerine, gelir düzeyine ve yaşına uygun olarak bir emeklilik planı teklifi sunar. Bunların sonucunda, gerekli şartların sağlanmasıyla AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. ile katılımcı arasında bireysel emeklilik sözleşmesi imzalanır. Emeklilik planı yılda 4 kez, bu plandaki fon dağılımı ise yılda 6 kez değiştirilebilir.

Katkı Paylarını Sisteme Ödemede Serbestlik Tanınmıştır

Katkı payını aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık periyotlardan birini seçerek sisteme ödeyebilirler. Yatırılan katkı payları, fonlar aracılığıyla, Para ve Sermaye Piyasasında değerlendirilir. Sistemde katkı paylarının ödeme miktarına ilişkin bir üst sınır yoktur, katılımcı dilediği miktarda katkı payı ödemesi gerçekleştirebilir. Ancak devlet katkısını hak edebilmek için bir alt sınır vardır. Bu alt sınır; maksimum 1 yıllık brüt asgari ücret tutarı ile sınırlıdır. Aylık asgari katkı payı ödemesi 260 TL’dir. Bireysel emeklilik sistemine girişte, AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. emeklilik planı aidat tutarını belirler.

Katılımcılar, Katkı Payı Ödemeye İstediği Zaman Ara Verebilirler

Ara vermek kesintisi olmamakla birlikte giriş aidatının tamamı Emekliliğe Yatırım Planı’nda ertelenmiştir. Yönetim gider kesintisi ise ilk 5 yıl alınır. Bu kesintinin birinci yılında hepsi tek seferde alınırken, ikinci ve beşinci yıllar arasında aylık olarak alınır. Katılımcı sözleşmesinin birikimi üzerinden ilk 5 yıl boyunca her yıl için brüt asgari ücretin %8,5’i kadar tahsil edilir. Katılımcı birikimlerini Takasbank’tan takip edebilir.

Emekli Olan Katılımcı Birikimlerini Nasıl Tahsil Edeceğini Seçebilir

Katılımcının emekli olabilmesi için; sistemde 10 yılını tamamlamış ve 56 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak bu şekilde devlet katkısının bütünüyle almaya hak kazanabilir. Emekli olmadan ise belli bir miktarı almaya hak kazanabilir. Buna göre devlet katkısının; sistemdeki 3. Yılının sonunda %15’ini, 6. Yılın sonunda %35’ini ve 10. Yılın sonunda %35’ini alabilir. Emekli olan katılımcı, birikimini tek seferde veya yine aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık periyotlardan birinin seçimi ile geri ödeme şeklinde alabilir.

FinansKati.com

YORUMLAR YAZ