• YARIM ALTIN
  8.128,00
  % -0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2341
  % 0,17
 • € EURO
  35,0487
  % 0,15
 • £ POUND
  41,0442
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  4,4554
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3571
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  2292538,319
  % 6,91
 • BIST 100
  %

18 Yaşından Küçükler Banka Hesabı Açabilir Mi?

Finansal teknolojilerin gelişmesi bankacılık başta olmak üzere parayla ilgili her alanı derinden etkiledi. Söz gelimi bir internetten bir alışveriş gerçekleştirdiğinizde ödemenizi saniyeler içerisinde karşı tarafa ulaştırmanız mümkün. Oldukça hızlı ve zaman kazandıran gelişmeleri kullanmayan kurum ve kişi sayısı da yok denecek kadar az. Hal böyleyken sıradan bireylerin bu hizmetlerden mahrum kalarak gündelik faaliyetlerini sürdürmesi kolay değil. Kaldı ki artık 18 yaşından küçük çocuklar bile bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankalara, kartlarına ve ödeme imkanlarına ulaşmaya çalışıyor. Normal fiziksel alışverişler sırasında problem yaşanmasa bile özellikle dijital tabanlı sanal adreslerde bir banka hesabı sahibi olmayanlar ciddi problemler çekiyor. Aslında banka kartı ile birkaç dakikada halledilebilecek işlem bazen yarım saati bile bulabiliyor. Haliyle bankacılığın, ödeme sistemlerinin, güncel teknolojinin vazgeçilmezlerimiz arasına girdiği net bir gerçek. Belirttiğimiz şekilde belirli yaşa ulaşamamış kişiler de faydalanmanın yolunu arıyor. Yazımızın devamında bunlara yönelik 18 yaşından küçükler banka hesabı açabilir mi sorusunu yanıtlayacağız. Tavsiyelerimizden kendinize uygun olanı tercih edip başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

18 Yaşın Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Akıllı cihazların yaygınlaşması sanal dünyadaki ürünlerin ve hizmetlerin müşteri kitlesini de iyice arttırdı. Söz gelimi oynan bir oyun içinde alınabilecek eşyanın ediniminde belirli miktarların karşılanması gerekiyor. Eğer iyi bir kurumda banka hesabınız yoksa tutarı halledemezsiniz ve amacınıza da ulaşamazsınız. Benzer minvalde oyun, eğitim ve alışveriş konularına gençlerin yoğun ilgisi var. Z kuşağı şeklinde nitelenen bireylerin dijital dünyayla bağlantısı her geçen gün artarken 18 yaşın altındakiler nasıl banka hesabı açabilir sorusuna cevap olarak verilebilecek yöntemler elbette var. Buralara başvurularda bulunarak bazı özelliklerle donatılmış bankacılıktan faydalanılabilir. Aynı zamanda içlerindeki detaylara göz atıldığında harçlıkların biriktirilmesi gibi çeşitli ayrıntılar da mevcut. Haliyle harcamalar haricinde finansal bazda geniş hizmetler sunuyor denilebilir.

18 Yaşından Küçüklerin Hesap Açabileceği Bankalar

Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği 18 yaşına girmemiş vatandaşların bazı konulardaki hakları sınırlandırılmıştır. Altında kalanlar ebeveynlerini yanına alarak bir bankaya gittiklerinde hesap açabilir. Hatta 18 yaşından küçüklerin hesap açabileceği bankalar vadeli ve vadesiz tarzında imkanlar dahi tanıyabiliyor. Çocukların dışında velileri de ekstradan mutlu eden bu işlemle çocuklarının geleceklerine yönelik yatırım yapabilmeleri mümkün.

1. Ziraat Bankası

Büyüyen Çocuk Fonu adıyla açılan hesapta 18 yaşından küçükler bankacılı fonksiyonlarını kullanabiliyorlar. Üstelik belirtilen yaş sınırı geçildiğinde diğer kişilerdeki bütün fonksiyonlar otomatik olarak tanımlanabiliyor.

2. İş Bankası

İlk İmza hesabı olarak bilinen İş Bankası’nın hizmetinde gençlere şans tanımaktadır. Benzer biçimde 18 yaşına gelindiğinde normal hesaba çevrilmektedir.

3. Akbank

Bir diğer alternatif ise Akbank’ın neo Exi26 hesabıdır. Yaş aralıklarının biraz farklılaştığı bu seçenekten 16 ve 26 yaşındakiler yararlanabiliyor. Nakit para çekme, limite kadar harcama gibi çeşitli özellikler yer almaktadır. Havalelerden masraf almazken eğitim kredisine de kolaylık tanıyor.

4. Kuveyt Türk

Katılım Bankacılığının önemli markalarından Kuveyt Türk’te 18 yaşın altındakilere hesap açılabiliyor. İnternet alışverişlerinde de kolaylıkla kullanılabilecek bu hesap için bir ücret ödemenize gerek yok.

5. TEB

Türkiye Ekonomi Bankası hizmetlerinin çeşitliliği bakımından geniş skala sunarken bünyesindeki Marifetli Hesap’ın bir alt versiyonunu gençlere yönelik açıyor. 25 yaşından küçükler Global Genç Hesap açıp vadeli mevduat avantajlarını kullanabilir. Ayrıca Genç Hesap sayesinde yurt dışındaki birçok ülkede sorun yaşamadan para çekebileceğinizi hatırlatırız.

YORUMLAR YAZ